20.4 C
Starachowice
sobota, 8/08/2020
Strona główna Aktualności Architekci stanęli w szranki

Architekci stanęli w szranki

W Mircu rozstrzygnięto konkurs na budowę zbiornika wodnego i zagospodarowanie jego otoczenia. Zwyciężyła firma Architekt Piotr Tabor z Mielca.

Ogłoszono go w maju br. w ramach projektu pn. „Zintegrowana rewitalizacja centrum Mirca poprzez kompleksową odnowę kryzysowych terenów i obiektów w obszar rozwojowy tworzący strefy: turystyki, relaksu i aktywności (II etap rewitalizacji)”. Pierwszą nagrodę otrzymał „Architekt” Piotr Tabor z Mielca, który otrzymał 10 tys zł. oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim.

-Zaproponowana koncepcja zakłada czytelny układ funkcjonalny z zespołem parkingowym dostępnym od strony drogi wojewódzkiej 744, z zalewem odsuniętym od tejże drogi i znajdującym się w strefie pozbawionej uciążliwego hałasu generowanego przez przejeżdżające drogą samochody. Na zalewie blisko parkingu znalazła się niewielka wyspa z wiatą grillową skomunikowana kładką z obydwoma sąsiednimi brzegami. W głębi plaża osłonięta przez molo, w pobliżu gastronomia z zapleczem, urządzenia rekreacyjne i sportowe oraz górująca nad całością wieża widokowa – można przeczytać w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę, czyli 5 tys zł. otrzymał zespół Dresler Studio Architektura i Urbanistyka z Krakowa, w składzie: Grzegorz Dresler, Marta Wójtowicz, Agnieszka Latała, Dawid Mazur, Łukasz Jordanek.

– Autorzy projektu zaproponowali interesujące rozwiązanie oparte na nowoczesnej i dynamicznej, wręcz agresywnej, stylistyce. Zalew został w połowie swej długości przecięty kładką łączącą komunikacyjnie główne obiekty kubaturowe. Wokół zalewu rozmieszczono małą architekturę w tym charakterystyczną bryłę bramy wejściowej, wieżę widokową z punktem startowym tyrolki i urządzenia sportowe oraz rekreacyjne. Zalew otoczono pętlą komunikacji pieszej i rowerowej, zaś na granicy z przedszkolem i terenem sportowym przewidziano parking dla samochodów osobowych – podaje uzasadnienie.

Nagrodzone prace, jak i wszystkie, które wpłynęły na konkurs będzie można oglądać od 15 do 23 lipca br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Mircu.

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Rekord zakażeń w Polsce

809 nowych infekcji w Polsce to rekord zachorowań od początku pandemii. W województwie świętokrzyskim zachorowania wciąż trzymają niezbyt wysoki poziom, zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x