-0.5 C
Starachowice
poniedziałek, 8/03/2021
Strona główna Aktualności Są niewinni! Zapadł wyrok w tzw. aferze śmieciowej

Są niewinni! Zapadł wyrok w tzw. aferze śmieciowej

W marcu 2020 roku minęły trzy lata od rozpoczęcia procesu przeciwko czworgu oskarżonym w tzw. „aferze śmieciowej”, wśród których znajdowali się m.in. byli prezydenci miasta. W piątek (24 lipca), w Sądzie Rejonowym w Starachowicach zapadł wyrok w tej sprawie.

Byli prezydenci miasta: Wojciech Bernatowicz i Sylwester Kwiecień oraz dwoje byłych urzędników starachowickiego magistratu zostali uniewinnieni od zarzucanych im czynów. To oznacza, że podpisywane aneksy do umowy na wywóz śmieci pomiędzy Gminą Starachowice a firmą Almax były zgodne z prawem.

W uzasadnieniu wyroku, sędzia Joanna Kucy podkreśliła, że była to jedna z trudniejszych, a na pewno najdłuższych spraw. Akta dotyczące tzw. „afery śmieciowej” to 18 tomów po 200 stron każdy. To dziesiątki przesłuchanych świadków, to także dwie, różniące się od siebie opinie, tych samych biegłych z zakresu rachunkowości. Ta druga (opinia – przyp.red), świadczyła na korzyść oskarżonych. Jak mówiła sędzia, gdy na wniosek obrony biegłe uzupełniły opinię mając dodatkowe dane: kategorię śmieci, opłatę środowiskową, dodatkowe wysypiska, to zobaczyliśmy inną, pełną opinię. Zwróciła również uwagę na fakt, że zarówno umowa, jak i aneksy nigdy nie był podważane przez instytucje nadzorcze.

Dodała, że w ocenie sądu nie było dowodu na to, że oskarżenia działali wspólnie i w porozumieniu w celu przysporzenia korzyści majątkowej dla Almax. Nie przekroczyli również swoich uprawnień.

Wyrok nie jest prawomocny

Po końcowej rozprawie byli prezydenci wypowiedzieli się dla mediów.

Byli prezydenci komentują

Byli prezydenci Starachowic, Wojciech Bernatowicz i Sylwester Kwiecień po wyroku uniewniniającym w tzw. aferze śmieciowej "na gorąco" skomentowali wyrok Sądu.

Opublikowany przez Gazeta Starachowicka Piątek, 24 lipca 2020

(Zabrania się parafrazowania, kopiowania i udostępniania treści publikowanych na stronie www.starachowicka.pl bez podawania źródła) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: najnowsze dane resortu zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (8 marca) komunikacie poinformowało o 6 170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 32 osób (4 osoby zmarły z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x