4.4 C
Starachowice
wtorek, 2/03/2021
Strona główna Aktualności „TU rodziła się Solidarność”- uroczyste otwarcie ekspozycji

„TU rodziła się Solidarność”- uroczyste otwarcie ekspozycji

Starachowice to jedno z trzech trzech miast województwa świętokrzyskiego, które znalazło się na szlaku wystawy ,,TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja została zaprezentowana na Placu pod Skałkami w okolicach Skweru im. Zdzisława Rachtana ,,Halnego”. Od wtorku 21 lipca do 13 sierpnia br., mieszkańcy miasta oraz powiatu będą mieli możliwość obejrzenia zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej oraz pozyskanych zbiorów od osób prywatnych na pełnowymiarowych planszach.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli: Zastępca Naczelnika Delegatury w Kielcach Patrycja Zatorska, Kierownik Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach dr Ryszard Śmietanka- Kruszczelnicki, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ,,Solidarność” Waldemar Bartosz.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej i prezentuje masowy bunt robotników, który zaczął się latem 1980 roku. W woj. kieleckim w lipcu 1980 r. zastrajkowali pracownicy trzech zakładów pracy. Było to 170 pracowników, a w początkach sierpnia protesty odbyły się w Końskich oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilkaset osób uczestniczyło również w trzeciej dekadzie sierpnia w strajkach w Skarżysku Kamiennej oraz Starachowicach.

Wystawa ,,TU rodziła się Solidarność” będzie prezentowana w 53 miejscach w kraju.

Maciej Cieciora / praktykant UMCS w Lublinie

Poprzedni artykułKochajmy się
Następny artykułSytuacja w regionie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x