17.4 C
Starachowice
czwartek, 6/08/2020
Strona główna Aktualności Rządowe wsparcie finansowe trafi do samorządów lokalnych

Rządowe wsparcie finansowe trafi do samorządów lokalnych

Samorządy lokalne w ramach uchwalonego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą już wnioskować o obiecane środki na inwestycje. Z puli Funduszu do powiatu starachowickiego trafi blisko 20 milionów złotych.

– Wszyscy powątpiewali w to, że Fundusz Inwestycji Lokalnych jest możliwy, ale ta obietnica stała się faktem – mówił poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (28 lipca). – Mocą uchwały rozpisane zostały wszystkie środki finansowe, które będą przysługiwały poszczególnym gminom i powiatom. Z tego tytułu, 6 mld złotych trafi do polskich samorządów.

Województwo świętokrzyskie ma otrzymać 230 mln zł. Z rządowego dokumentu wynika, że do gminy Starachowice trafi około 11 milionów złotych, gmina Brody otrzyma ponad 3 mln zł, około 773 tys. zł trafi do gminy Mirzec, ponad 2 mln zł do gminy Pawłów, natomiast około 500 tys. zł otrzyma gmina Wąchock. Sam powiat starachowicki otrzyma blisko 2,5 mln zł.

– Wsparcie, o którym mówimy to nie tylko pomoc dla samorządów, ile w głównej mierze wsparcie dla mieszkańców. Rząd PiS je obiecywał, a teraz przyszedł czas na dotrzymanie obietnicy. Środki nie trafią tylko do miast, ale również do obszarów wiejskich – dodał poseł PiS.

Radna Danuta Krępa powiedziała, że klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu ma pomysł na wykorzystanie funduszy przeznaczonych dla powiatu.

– Jesteśmy za tym, by te pieniądze zostały przeznaczone na remont obiektu, o którym tak dużo mówiło się w ostatnim czasie. Chodzi o halę sportową przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach – mówiła. Przypomniała, że kwestia przenosin szkoły w ostatnich miesiącach wywołała wiele kontrowersji. – Jednym z argumentów było to, że szkoła nie posiada porządnej hali sportowej. Tymczasem, w szkole numer 3 jest hala, ale wymaga remontu i teraz pojawia się szansa, aby te 2,5 mln zł z funduszu wykorzystać – dodała.

Również radna powiatu, Agnieszka Kuś podkreśliła, że dotacje z funduszu mają służyć mieszkańcom, poprzez wykonane inwestycje.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z tych środków, które są przeznaczone na inwestycje, które są blisko ludzi. A remont hali to taka inwestycja – mówiła Agnieszka Kuś. Nawiązując do sytuacji z ostatniej sesji Rady Powiatu, kiedy wraz z radną Krępą przekazały symboliczny czek podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest rządem wiarygodnym i realizuje obietnice.

Przewodniczący mirzeckiej Rady Gminy, Jan Zawisza powiedział, że samorządy uzyskane pieniądze przeznaczą m.in. na zabezpieczenie wkładu własnego dla inwestycji, np. z Funduszu Dróg Samorządowych.

Pieniądze do samorządów płynęły już wcześniej, np. z Funduszu Dróg Samorządowych, przypomniał poseł Krzysztof Lipiec. W samym 2019 roku w regionie wydano 300 mln zł na remonty, modernizacje i budowę 380 kilometrów lokalnych dróg.

 

 

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: w Świętokrzyskiem odnotowano 7 ozdrowień i 3 nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia w środowym (5 sierpnia) komunikacie poinformowało o 640 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 18 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x