17.4 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności ZEC ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii...

ZEC ogłosił postępowanie przetargowe na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach w dniu 24 lipca 2020 roku ogłosił postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie inwestycji pn: Budowa Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach. W ten sposób Spółka realizuje zamierzenie dążąc do samowystarczalności energetycznej miasta.

Produkcja ciepła w procesie spalania RDF’u to dziś jedno z najpopularniejszych rozwiązań po które sięga coraz więcej miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Instalacja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ zastosowane technologie zmniejszą emisje do atmosfery związków chemicznych i pyłów, a pozytywne skutki finansowe starachowiczanie dostrzegą płacąc rachunki zarówno za odpady jak i za energię cieplną dostarczaną do ich mieszkań.

Inwestycja, co niezwykle istotne, pozwoli też na odejście od paliw kopalnych w prawie 50 %. W spalinach powstających podczas procesu spalania RDF’u (który to będzie wykorzystywany w starachowickiej instalacji) zasadniczo znajdziemy te same substancje co w spalinach pochodzących ze spalania węgla. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku stosowania paliw alternatywnych dopuszczalne normy ich emisji są o wiele bardziej restrykcyjne niż te określone dla węgla. Co to oznacza? Spaliny, powstające w tym procesie, muszą być jeszcze dokładniej oczyszczane niż ma to miejsce w przypadku węgla.

Sama technologia, która będzie zastosowana w procesie spalania RDF’u w projektowanej instalacji, eliminuje większość szkodliwych substancji już w samej komorze spalania.

Poza tym jednym z wymogów stawianych przed IOE jest stały pomiar i monitoring gazów oraz pyłów wydobywających się z komina, czego w takim szczegółowym zakresie nie robi się w przypadku kotłowni węglowych.

Wybór lokalizacji przy ul. Ostrowieckiej został dokładnie przemyślany. Dojazd do ciepłowni bezpośrednio z drogi krajowej nr 42 nie zwiększy natężenia ruchu kołowego w mieście, a sama lokalizacja to tereny przemysłowe.

Pozytywnych stron budowy Instalacji Odzysku Energii dla miasta Starachowice jest wiele, a oto kilka z nich:

  1. Zastąpienie 45% produkcji ciepła w kotłach węglowych produkcją ciepła z RDF’u i zmniejszenie zużycia węgla oraz emisji CO2.
  2. Poprawa wskaźników efektywności energetycznej sieci ciepłowniczej w Starachowicach i możliwość przyłączenia się nowych odbiorców.
  3. Zagospodarowanie przetworzonych odpadów komunalnych o znacznej wartości kalorycznej, których składowanie jest prawnie zabronione.
  4. Ograniczenie wielkości emisji CO2 oraz zmniejszenie kosztów zakupu uprawnień do emisji poprzez budowę IOE.
  5. Zwiększenie pewności zasilania w ciepło poprzez budowę nowego źródła wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
  6. Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z kotłów węglowych.
  7. Wykorzystanie lokalnego „paliwa” do produkcji ciepła częściowo uniezależnia cenę za ciepło od zmian cen paliw na rynku.

Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemu zagospodarowania wyselekcjonowanych frakcji z odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie całego ich potencjału energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji do systemu ciepłowniczego. Część tej energii zaspokoi potrzeby samej ciepłowni reszta będzie sprzedawana do sieci energetycznej i stanowić będzie dodatkowy przychód dla spółki. Zatem budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach. Instalacja Odzysku Energii to również kogeneracja z turbiną ORC, mogąca dostarczyć jednocześnie ciepło o mocy 7,83 MWt i energię elektryczną o mocy nominalnej 1,86 MWel.

Technologia IOE odpowiada wymogom najlepszej dostępnej techniki (ang. BAT) zawartym w dyrektywie 2010/75/UE  i jest technologią sprawdzoną w wielu krajach. Wielkość i moc planowanego przez ZEC w Starachowicach przedsięwzięcia dobrano tak, aby zagospodarować całość lokalnie dostępnych odpadów komunalnych i zaspokoić całoroczne zapotrzebowanie na poziomie 45 % produkowanej energii cieplnej.

Podsumowując, budowa instalacji daje realną szansę na to, by cena ciepła w przyszłości była niższa niż w innych miastach, jak również spowoduje spadek kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w Starachowicach, co przełoży się na oszczędności w portfelu każdego Starachowiczanina.

Ogłoszenie o przetargu i informacje dodatkowe można zobaczyć pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/366078

fot. Krakowska Ekospalarnia

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: w Świętokrzyskiem odnotowano 7 ozdrowień i 3 nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia w środowym (5 sierpnia) komunikacie poinformowało o 640 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 18 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x