-1.2 C
Starachowice
środa, 2/12/2020
Strona główna Aktualności Na co wydane zostaną pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

Na co wydane zostaną pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

Samorządy lokalne w ramach uchwalonego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą już wnioskować o obiecane środki na inwestycje. Gmina Starachowice będzie mogła uzyskać wsparcie w wysokości ponad 11 milionów złotych, natomiast Powiat Starachowicki prawie 2,5 miliona złotych.

O tym, na jakie inwestycje pieniądze z funduszu przeznaczy gmina, podczas środowej konferencji prasowej (29 lipca) mówił prezydent Starachowic, Marek Materek.

– Samorządy mocno utraciły wpływy, nie tylko z podatków takich jak PIT, ale także z różnego rodzaju opłat lokalnych, dzięki którym były finansowane do tej pory inwestycje. Inwestycje w wielu samorządach były zagrożone na skutek tego, że przychody do budżetu są mniejsze. Dzięki środkom, które będzie można pozyskać z funduszu, będziemy mogli zrealizować inwestycje, które były planowane i na które mogłoby zabraknąć środków. Będę proponował radnym Rady Miejskiej, aby te środki przeznaczyć na inwestycje, które za chwilę będziemy realizować, i na które potrzebujemy wkładów własnych, tj. m.in. zagospodarowanie otoczenia zbiornika Lubianka, zagospodarowanie terenów przy Parku Kultury oraz inne projekty, które będą służyły lokalnej społeczności. Wystąpimy o nie jeszcze w tym tygodniu – powiedział Marek Materek. Prezydent podziękował za wsparcie finansowe dla Starachowic. Dodał, że będzie to drugie, najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim na ponad 100 gmin.

Finansowa pomoc popłynie również do Powiatu Starachowickiego. Jaki pomysł na zagospodarowanie środków z Funduszu ma Zarząd Powiatu? Zapytaliśmy w Starostwie.

– Wspólnie z Zarządem Powiatu analizujemy aktualne potrzeby samorządu, ponieważ dopiero teraz ukazała się prawna podstawa do tego, aby ubiegać się o pieniądze z Funduszu Inicjatyw Samorządowych. Nabór potrwa do 10 sierpnia. Mamy więc czas na podjęcie decyzji w sprawie inwestycji, które będziemy chcieli zrealizować w ramach tych środków. Powiadomimy o niej opinię publiczną. Na pewno jest to cenny i ważny instrument wsparcia dla samorządów, z którego skorzystamy – poinformował starosta starachowicki, Piotr Babicki.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: prawie 300 zakażeń i aż 25 zgonów w województwie

Ministerstwo Zdrowia w środowym (2 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 609 osób (89 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x