10.2 C
Starachowice
niedziela, 27/09/2020
Strona główna Aktualności Cudze chwalicie swego nie znacie czyli Zabytkowe Krynki 

Cudze chwalicie swego nie znacie czyli Zabytkowe Krynki 

W pięknej scenerii wzgórz godowskich, po prawej stronie zalewu leży jedna z najstarszych polskich miejscowości. Ta własność biskupów krakowskich kusi historią pięknego, ufundowanego przez biskupa Bodzantę, kościoła  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Marcina biskupa.

Dzisiejsza świątynia została wzniesiona, w miejsce pierwszej drewnianej, w 1727 roku, niemniej jednak wiele cennych dzieł religijnych stanowi wystrój dawnego kościoła.

Takim unikatem jest drewniana brama – dzwonnica, która sanowi jeden z najcenniejszych zabytków  architektury drewnianej w Polsce. W znakomitej większości w oryginale stoi do dziś, uwagę przyciągają niezwykłe detale zdobiennicze.

I tą właśnie dzwonnicę doceniła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Zwrócono uwagę na niezwykle trwały surowiec jakim jest drewno, a także na jego strukturę.

Nie musicie nam wierzyć na słowo, polecamy gorąco zobaczyć zespół kościelny i bramę – dzwonnicę na własne oczy. Gmina Brody to nie tylko zalew czy park linowy, ale wspaniała historia i zabytkowe perełki.

amarciniak
Poprzedni artykułFotobabki w plenerze 
Następny artykułDom bez kota to głupota
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

COVID-19: aktualne dane z regionu świętokrzyskiego

Ministerstwo Zdrowia w sobotnim (26 września) komunikacie poinformowało o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 32 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x