18.5 C
Starachowice
środa, 23/09/2020
Strona główna Aktualności Wąchockie ciekawostki 

Wąchockie ciekawostki 

O Wąchocku możemy godzinami. Raz, ze malowniczy, dwa, że ciekawy, nie bez znaczenia jest fakt, że leży blisko Starachowic. Na tyle, że można dojechać rowerem lub dojść. 

Wąchock i jego okolice obrosły legendami, opowiadane do dziś przechodzą z pokolenia na pokolenie. I tak jest z pewnym małym kamieniołomem leżącym tuż u wrót Wąchocka, a właściwie z trzema głazami.

Jedna z legend mówi tak:

Dawno, dawno temu leśnym traktem wędrował pewien chłop, szedł na targ sprzedać świnie, w końcu w domu czekała na niego duża i bardzo głodna czeredka drobiazgu. Dukaty ze sprzedaży miały zasilić ubożuchną spiżarnię. Niestety, tak jak chłop spokojny był, tak świnki nie bardzo. Rozbrykana trzódka tak chłopa zeźliła, że wyrzekł przekleństwo: „A żebyście tak skamieniały”. I stało się. Jeszcze słowa na dobre nie opuściły usta chłopa, a już pośród sosnowego lasu zamiast żywych świnek, trzy głazy kamienne stoją. I tak do dziś stoją i do dziś opowiadają swoją historię tym, którzy umieją słuchać.

Ale, ale… to nie wszystko. Jest jeszcze druga powieść. Ta włos troszkę na głowie jeży.

Będzie to ze dwieście, a może trzysta lat temu, na pewno to był to czas Jarmarku Świętego Rocha. Pewna mama wracała z dwójką swoich pociech do domu, cały dzień z niesforną gromadką lekko ją wykończył, jej cierpliwość dawno poszła w las. Każda mama to chyba rozumie, prawda? A zatem kiedy jej pociechy, umorusane jak prosięta, czepiały się jej sukienki, przekrzykiwały wzajemnie i chciały jeść, pić i bawić się, mama wzniosła ręce do góry i krzyknęła: „A bodaj by was diabli w kamień zamienili”. Wiecie, że słowo czasem w złą godzinę potrafi być wypowiedziane? Właśnie tak było tym razem. W wąchockich lasach, może nie sam diabeł, ale chochlik złośliwy królował i on to usłyszał. A jak usłyszał tak zrobił i niesforne pacholęta w kamień obrócił. Na nic się zdały płacze i zaklinania matki, nie mogąc znieść jej rozpaczy i ją w kamień zaklął. I tak po dziś dzień cała trójka w wąchockim lesie tkwi.

Drogie mamy, pamiętajcie o co prosicie, kto wie, co tam się koło Wąchocka plącze. Jakie licho tam nie śpi.

My do Wąchocka jeszcze wrócimy, tyle tu rozmaitości, że można by nimi obdzielić kilka numerów GAZETY. Weźmiemy pod lupę również wąchockie opactwo, odkryjemy cysterskie sekrety i sprawdzimy, jakie tajemnice kryją klasztorne mury.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

COVID -19: aktualne dane WSSE w Kielcach

Ministerstwo Zdrowia w środowym (23 września) komunikacie poinformowało o 974 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 28 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x