17.8 C
Starachowice
niedziela, 20/09/2020
Strona główna Aktualności Mieszkańcy powiatu starachowickiego odznaczeni medalami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości

Mieszkańcy powiatu starachowickiego odznaczeni medalami 100 – lecia Odzyskania Niepodległości

– Atmosferę, która towarzyszyła powstawaniu NSZZ „Solidarność” i ówczesne społeczne ożywienie noszę do dziś głęboko w pamięci i sercu – mówił marszałek Andrzej Bętkowski podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek, 10 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Na m.in jego zaproszenie do Wojewódzkiego domu Kultury w Kielcach 10 września przybyła duża grupa działaczy związkowych, którzy przed laty tworzyli struktury Solidarności. Zebrali się, by wziąć udział w otwarciu wystawy „NSZZ Solidarność – nasze początki”oraz z okazji wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli także m.in. senator Krzysztof Słoń, wojewoda Zbigniew Koniusz oraz przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ ,,Solidarność” Waldemar Bartosz.

Wystawa wybranych dokumentów, plakatów i publikacji zlokalizowana na parterze Wojewódzkiego Domu Kultury zorganizowana została ze zbiorów Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Biblioteki Uniwersyteckiej UJK w Kielcach oraz Archiwum Państwowego w Kielcach i prezentuje między innymi oryginalne dokumenty Związku, wydawnictwa drugiego obiegu wydawane m.in w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Ekspozycja obejmuje także znaczki poczty „Solidarności”, druki okolicznościowe, kartki świąteczne, solidarnościowe pamiątki i fotografie. Będzie czynna do 30 września.

Wśród mieszkańców miasta Starachowice i powiatu odznaczeni zostali starachowiczanie Robert Adamczyk, Cezary Berak,  Edward Dudek, Stanisław Kosior, Ewa Markowska, Andrzej Markowski, Leszek Nowak oraz Marian Lasek z Pawłowa.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Covid 19 – Aktualne dane sanitarno-epidemiologiczne z regionu

Ministerstwo Zdrowia w niedzielnym (20 września) komunikacie poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 11 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x