18.5 C
Starachowice
środa, 23/09/2020
Strona główna Aktualności Co w Lubieni piszczy?

Co w Lubieni piszczy?

 Duży dwór to czy zamczysko? Cóż to za stara budowla kusi zbłąkanego turystę? W Lubieni w gminie Brody, nieopodal kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy trasie krajowej nr 9,  przyciągają wzrok pokaźne ruiny. 

I nie, nie są to pozostałości po pańskiej rezydencji, a po szkole, w której, jak sądzą mieszkańcy duch pilnych uczniów wciąż się błąka.

W okresie międzywojennym Lubienia była małą wioską leżącą w gminie Styków w powiecie iłżeckim, tuż po pierwszej wojnie światowej rozpoczyna się tu historia szkolnictwa. Pierwsze lata nauki odbywają się jednak w budynkach prywatnych, wynajętych od rolników. Budowę szkoły rozpoczęto dopiero w 1926 roku, a w 1928 odbyło się jej uroczyste otwarcie. Na samym początku był to parterowy budynek z kamienia, mieszczący trzy izby lekcyjne, kancelarię, korytarz oraz dwa mieszkania dla nauczycieli. Wkrótce, biorąc pod uwagę chęci mieszkańców do nauki, szkoła stała się za ciasna. Podjęto tedy  decyzje o dobudowie piętra, które oddano do użytku w roku szkolnym 1937/38.

Rozwój szkoły został przerwany podczas II Wojny Światowej, w 1940 roku Niemcy zajęli budynek, który pełnił wówczas rolę kwater wojskowych, a dzieci uczyły się w dwuizbowym budynku nadleśnictwa. Po wojnie życie szkolne w Lubieni wróciło do budynku i trwało nieprzerwanie do 1988 roku. W latach osiemdziesiątych w Lubieni rozpoczęto budowę nowej placówki kilkaset metrów dalej, także usytuowanej przy krajowej dziewiątce, czyli przy ulicy Iłżeckiej.

Ostatni dzwonek zabrzmiał w starym budynku  13 listopada 1988 roku i był to pożegnanie z tym miejscem. Tamtego dnia „stara szkoła”, już wówczas mocno zużyta, zaczęła popadać w ruinę.

Dziś podróżując krajową dziewiątką możemy podziwiać dość okazałą pamiątkę tutejszego szkolnictwa. Jak długo te efektowne ruiny będą w krajobrazie tej miejscowości?

Zwiezione tam hałdy materiałów budowlanych oraz ogrodzenie wokół budynku oznaczają podjęcie pewnych działań. Według ludzi mieszkających w sąsiedztwie, wkrótce obiekt ten ma zostać odbudowany. Z rozmów z tubylcami wynika, że powstanie tam obiekt hotelarski. Póki co, ruiny można podziwiać z drogi krajowej nr 9. Obiekt ten znajduje się około 200 m za kościołem po prawej stronie jadąc z Ostrowca Św. w kierunku Radomia.

Marcin Maruszak – przewodnik świętokrzyski
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

COVID -19: aktualne dane WSSE w Kielcach

Ministerstwo Zdrowia w środowym (23 września) komunikacie poinformowało o 974 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 28 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x