12.1 C
Starachowice
niedziela, 27/09/2020
Strona główna Aktualności Rośnie liczba cudzoziemców

Rośnie liczba cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec sierpnia 2020 roku wynosiła w całym kraju 658 tys. W świętokrzyskim to prawie 7 tys. pracujących obcokrajowców.

– Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. w naszym województwie wyniosła 6950. Na koniec kwietnia takich osób było 4182. Oznacza to, że powoli wracamy do sytuacji sprzed wielu miesięcy – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych woj. świętokrzyskiego.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu są Białorusini, a dalej obywatele Gruzji i Mołdawii. Do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

– W naszym regionie oprócz najbardziej licznej grupy pracowników zza wschodniej granicy mamy przedstawicieli takich krajów jak: Filipiny, Nepal czy Tajlandia – dodaje rzecznik.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. ZUS notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.

Paweł Szkalej (rzecznik prasowy ZUS woj. świętokrzyskiego)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

COVID-19: aktualne dane z regionu świętokrzyskiego

Ministerstwo Zdrowia w sobotnim (26 września) komunikacie poinformowało o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 32 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x