11.1 C
Starachowice
piątek, 23/10/2020
Strona główna Aktualności Prezydent o inwestycjach w miejski transport 

Prezydent o inwestycjach w miejski transport 

W Gminie Starachowice trwa realizacja projektu pn. „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego” – pierwszy etap. Wiele zadań już zrealizowano, ale jeszcze część pozostaje do zrobienia. O tym, co będzie realizowane w najbliższych miesiącach i dlaczego tak długo trwają prace, podczas konferencji prasowej informował prezydent miasta Marek Materek.

Projekt „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego” – pierwszy etap, realizowany jest od 2019 roku. Jego wartość wynosi 54,2 mln zł, w tym dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 to 27,4 mln zł, dotacja z FDS 4,5 mln zł.

Wkład własny Gminy stanowią w większości inwestycje zrealizowane w latach ubiegłych: budowa Pasażu Staffa, budowa łącznika ul. Batalionów Chłopskich czy modernizacja 30 wiat przystankowych. W trakcie realizacji jest natomiast budowa nowego odcinka ul. Moniuszki.

Zakres projektu, oprócz zadań już zrealizowanych obejmuje jeszcze: zakup 20 autobusów gazowych, modernizację Centrum zarządzania dyspozytorskiego wraz z montażem systemu informacji pasażerskiej oraz tablicami informacyjnymi; modernizację bazy MZK wraz z budową myjni i warsztatu, przebudowę placu dworcowego Starachowice Dolne i przebudowę placu dworcowego Starachowice Wschodnie. Te działania jeszcze czekają na realizację. Co było problemem i dlaczego Gmina Starachowice do chwili obecnej nie wystartowała z kolejnymi etapami projektu i ogłaszaniem przetargów, podczas wtorkowej (15 września br.) konferencji prasowej tłumaczył prezydent Starachowic, Marek Materek

– Problemem było to, że nie posiadaliśmy kompletu dokumentacji technicznych i pozwoleń na budowę – poinformował włodarz miasta. – W tej chwili już mamy praktycznie wszystko, brakuje nam jeszcze kilku fragmentów ścieżek rowerowych, których w ramach projektu na terenie miasta powstanie około 12 kilometrów. W międzyczasie zmieniły się przepisy, które wymagały wybudowania kanału technologicznego przy budowie ścieżki rowerowej, przez co mieliśmy problem i musieliśmy podzielić to zamówienie na kilkadziesiąt pozwoleń na budowę. Otrzymaliśmy już dokumentacje techniczne z pozwoleniami na budowę na zagospodarowanie otoczenia dworca w Starachowicach Wschodnich i otoczenia dworca w Starachowicach Zachodnich. W tym roku chcemy jeszcze ogłosić przetargi na zakup 20 autobusów niskoemisyjnych CNG, drugi przetarg będzie na modernizację bazy MZK wraz z budową myjni i warsztatu, modernizację Centrum zarządzania dyspozytorskiego wraz z montażem systemu informacji pasażerskiej oraz tablicami informacyjnymi i kolejna rzecz to stacja tankowania autobusów na CNG.

Ogłoszenie postępowań przetargowych na pozostały zakres robót budowlanych przez Gminę planowane jest w I i II kwartale 2021 r. Natomiast termin zakończenia realizacji całości projektu przewidywany jest w IV kw. 2022 r.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Covid-19: wzrost zakażeń i zgonów w kraju i w regionie

Ministerstwo Zdrowia w czwartkowym (22 października) komunikacie poinformowało o 12 107 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 168 osób (31 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x