9.2 C
Starachowice
piątek, 30/10/2020

Jesień w OHP

Jednym z głównych zadań Ośrodka jest kształcenie zawodowe młodzieży, ale kierownik placówki Agnieszka Kuś dba również o to, by kształcenie odbywało się przede wszystkim na płaszczyźnie społecznej. Młodzież ma zatem szeroki wachlarz propozycji, z których może korzystać bez ograniczeń.

Po pierwsze nie oparli się jesieni. Ta polska jest przecież najpiękniejsza, nie ma osoby, która by nie znajdowała przyjemności w szuraniu wśród liści. Jesień z kasztanami, ze słońcem, z jeszcze całkiem przyjemną pogodą skusiła wychowanków i wychowawców Ośrodka. We wtorek, 29 września, młodzież wraz z wychowawcą Eweliną Lewkowicz postanowiła udać się na przechadzkę, podziwiać zmienność przyrody, a przy okazji lepiej się poznać i zintegrować.

Chłopcy i dziewczęta robili zdjęcia, z których powstanie niebawem wspólny uczniowski album. Jesienne fotografie to takie preludium do klubu fotograficznego „Flesz”, który już niedługo wznowi działalność. Młodzież już się nie może doczekać wspólnych sesji i plenerów.

Już dzień później, 30 września, cała ekipa Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wybrała się do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Powstania Warszawskiego, była zatem okazja przeżywania tragicznych wydarzeń tamtych dni. Szczególne wrażenie zrobił film „Miasto ruin”, który który pokazywał przelot nad zburzoną Warszawą. Dla młodzieży bardzo ważna okazała się Sala Małego Powstańca, w końcu to przecież historia ich rówieśników, młodych ludzi, którzy polegli w obronie honoru i wolności ojczyzny.

Wizyta w Warszawie to również spotkanie z przewodnikiem, który poprowadził starachowickich turystów przez najważniejsze zabytki stolicy. Była Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Starówka, Pomnik Syrenki, był i wieszcz Adam Mickiewicz i pałac Prezydencki. Spacer zakończono przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przy którym płonie wieczny znicz dla wszystkich żołnierzy.

Ukoronowanie warszawskiej przygody było ZOO, obserwowanie zwierząt oraz pięknej przyrody było wspaniałym relaksem na zakończenie wycieczki. Młodzieży towarzyszyły Agnieszka Kuś, kierownik Ośrodka oraz Lucyna Prokop, kierownik internatu.

Pozostając w klimacie ostoi państwowości nie można pominąć wizyty w Pobenedyktyńskim Zespole Klasztornym na Świętym Krzyżu. Tam właśnie odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkoleniowego 2020/2021. Agnieszce Kuś i Mieczysławowi Rosińskiemu towarzyszyła grupa 9. wychowanków. Przed Mszą św. młodzież zwiedziła Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie mogła się zapoznać z ideą zakonu i pamiątkami z misji z całego świata.

Msze św. koncelebrował Duszpasterz Krajowy Ochotniczych Hufców Pracy Ksiądz Prałat Jarosław Soroka. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście Komendant Główny OHP Pan Bogdan Ścibut, Świętokrzyski Wicekurator Pani Katarzyna Nowacka, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Pan Andrzej Michalski. Po zakończeniu Świetokrzyski Wojewódzki Komendant OHP Pan Jacek Sabat życzył młodzieży sukcesów w nowym roku szkolnym i realizacji zamierzonych planów.

Jednym z ważniejszych wydarzeń społeczności OHP było spotkanie z działaczem opozycji antykomunistycznej, odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności, członkiem Solidarności, Edwardem Dudkiem.

Celem tej niecodziennej wizyty był wykład historyczny w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ Solidarność. Niezwykłego gościa zaprosiła i przedstawiła pani kierownik Agnieszka Kuś, przybliżając jego działalność i zasługi w walce o wolną Polskę. W trwającym ponad półtora godziny, fascynującym wykładzie pan Edward opowiedział o dramatycznych przeżyciach, aresztowaniu, działalności podziemnej oraz tle historycznym tamtych wydarzeń.

We wzruszający sposób odniósł się do wolności, jako rzeczy kruchej i pięknej, zaapelował do wychowanków, że warto być odważnym, sprawiedliwym, walczyć o swoje ideały, szanować Ojczyznę. W ramach spotkania, pan Edward Dudek udzielił także wywiadu dla internackiej gazetki „Nasz świat”, którą na sali reprezentował jeden z jej redaktorów – uczeń Bartłomiej Grunt. Warto dodać, że Bartek kolejny raz będzie reprezentował placówkę w konkursie literackim, którego temat dotyczy właśnie ruchu Solidarność.

anm.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x