14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności Na koniach też można

Na koniach też można

Od 2017 roku w krajobrazie naszego regionu widoczne są znaki przedstawiające koło średnicy 6 cm w kolorach niebieskim i czarnym na białym kwadratowym tle. Najczęściej malowane lub montowane są na drzewach i betonowych słupach elektrycznych. Znaki te to turystyczne szlaki jeździeckie nazywane też konnymi. To jedyne szlaki konne na terenie naszego powiatu

Coraz więcej na naszym terenie stadnin, do których licznie przybywają miłośnicy urodnych kopytnych. Ci, którzy kochają jazdę konną, są również zainteresowani ciekawymi miejscami naszego powiatu, i ta właśnie rozwijająca się turystyka jeździecka zainspirowała dwóch znakarzy ze Starachowic do zaprojektowania, a następnie wyznakowania  szlaku konnego.

Szlaki te zaprojektowano tak, by turyści oprócz atrakcji na trasie mieli też zapewnione bazy konne.

Główny szlak (niebieski) zaczyna się przy jednej z takich baz i prowadzi przez Wąchock, Marcinków, Wielką Wieś, Węgłów i Rataje. Ta część trasy w większości poprowadzona jest przez tereny polne, łąkowe, leśne oraz nieużytki rolne, jest też dzięki temu bardzo malownicza.

Druga część trasy jest typowo leśna. Z Rataj prowadzi przez tereny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego do Polany Wykus. Tam szlak konny niebieski łączy się z pomarańczowym głównym świętokrzyskim szlakiem konnym. Szlaki jeździeckie najczęściej malowane są w kolorze pomarańczowym, jednak ze względu na połączenie naszych szlaków z tym głównym (pomarańczowym), podjęto decyzję o wykorzystaniu innych kolorów (niebieskiego i czarnego) .

Drugi lokalny szlak konny jest koloru czarnego i zaczyna się przy stadninie koni w południowej części Starachowic. W większości poprowadzony jest przez tereny leśne, a swój bieg kończy w miejscowości Rataje, łącząc się z wyżej opisanym szlakiem niebieskim. To szlak typowo łącznikowy. Jego zadaniem jest połączenie głównego szlaku niebieskiego z bazą konną w południowej części Starachowic.

Co czeka turystów, którzy zechcą zwiedzać nasze okolice konno?

Piękny zalew w Wąchocku, Wzgórze Św. Rocha ze znajdująca się tam kapliczką, a także część rezerwatu archeologicznego „Rydno”. Dalsza część trasy pozwala delektować się pięknem krajobrazów polno-łąkowych. Natomiast na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego mają okazję poznać przyrodę obecnej puszczy, doliny rzeki Lubianki, a także rezerwatu przyrody Wykus.To idealne miejsce, by zobaczyć wiele pamiątek związanych z bohaterską działalnością partyzantów podczas II wojny światowej.

Nie można pominąć również słynnej Lubianki, nad którą odpoczywają pokolenia starachowiczan. Tam też znajduje baza noclegowa, ze stadniną koni.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x