-11.9 C
Starachowice
poniedziałek, 18/01/2021
Strona główna Aktualności Pilne! Potrzebne osocze od ozdrowieńców

Pilne! Potrzebne osocze od ozdrowieńców

Osocze od osób, które pokonały koronawirusa jest na wagę złota, a przede wszystkim zdrowia obecnie zakażonych. O jego oddawania apelują lekarze starachowickiego szpitala!

Apel skierowany jest do osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie ciężkiego, zagrażającego życiu przebiegu COVID-19. Po przetoczeniu, przeciwciała mają blokować namnażanie się wirusa w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Chęć pomocy należy zgłaszać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, pod numerami telefonów: 413359401, 413359440, 604209640. W czasie rozmowy telefonicznej zostanie dokonana wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania. Osocze może być pobrane od osób:

  • które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT (wymaz z nosogardzieli);
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji;
  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

źródło: RCKiK

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x