-1.3 C
Starachowice
środa, 2/12/2020
Strona główna Aktualności 10 oferentów zainteresowanych przebudową starachowickiej Lubianki

10 oferentów zainteresowanych przebudową starachowickiej Lubianki

10 firm jest zainteresowanych wykonaniem prac związanych z zagospodarowaniem otoczenia zbiornika wodnego Lubianka. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem realizacja prac powinna zakończyć się do końca 2022 roku – mówi Prezydent Miasta Marek Materek.

Poprzedni, ogłoszony przez Gminę przetarg na to zadanie został unieważniony, ponieważ najkorzystniejsze oferty zostały odrzucone z przyczyn formalnych. Zdecydowano o ponownym ogłoszeniu przetargu. Teraz złożone oferty przejadą analizę prawną i formalną.

– By dojść do tego momentu, przebyliśmy długą i wyboistą drogę – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. – Pierwszym ruchem, wykonanym w poprzedniej kadencji, było zlecenie podziałów geodezyjnych (teren Lubianki nie należał do Gminy Starachowice). Kolejnym krokiem było przejęcie gruntów Skarbu Państwa na rzecz Gminy. W międzyczasie poprzedni zarządca zbiornika spuścił wodę z Lubianki w obawie o przerwanie tamy. Po przejęciu i tej nieruchomości – pozyskaliśmy środki na remont, który został przeprowadzony w ubiegłym roku. Z perturbacjami zmieniany był Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Kolejnym krokiem było rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego, który organizowaliśmy ze Stowarzyszeniem Architektów RP.

Następnie Gmina zleciła zostało wykonanie dokumentacji technicznej, uzyskano pozwolenie na budowę.

– Ostatnim krokiem jaki wykonaliśmy był montaż finansowy. Mniej więcej połowa niezbędnych środków na zagospodarowanie Lubianki to pieniądze unijne z RPO Województwa Świętokrzyskiego – informuje prezydent. – Drugą część stanowi dotacja z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mam taką zasadę, że jeśli coś obiecuję, staram się później słowa dotrzymać. Po drodze pojawia się mnóstwo trudności, które trzeba pokonać, by dojść do celu.

Główny zakres zamówienia obejmuje budowę następujących obiektów budowlanych:

– budynku wypożyczalni sprzętu wodnego,

– budynku sanitarnego, dwupoziomowego pomostu,

– jednopoziomowego pomostu z wiatą magazynową,

– dwóch pomostów z altanami,

– rampy do wodowania sprzętu wodnego,

– dwóch kładek pieszo-rowerowych,

– dwóch wież ratowniczych,

– czterech altan grillowych,

– wiaty przystankowej,

– altany śmietnikowej,

– promenady z placem widokowym,

– parkingu,

– dróg wewnętrznych,

– dwóch boisk do siatkówki i boiska wielofunkcyjnego,

– placu zabaw,

– siłowni plenerowej,

– ścieżki pieszo-rowerowej oraz ścieżki zdrowia,

– murów oporowych,

– schodów terenowych,

– oświetlenia terenu oraz przebudowę drogi wewnętrznej,

– montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, siedziska, stojaki na rowery),

– rozbiórkę istniejących obiektów: budynku wypożyczalni sprzętu wodnego, parkingu, budynku sanitarnego, pomostów.

Zbiornik zostanie pogłębiony, a cały teren dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dojścia i dojazdy będą umożliwiały poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Wszystkie nawierzchnie będą w newralgicznych miejscach uzupełnione płytami z wypukłymi oznaczeniami dla osób niewidomych.

Budynek wypożyczalni sprzętu wodnego dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z promenady oraz ze ścieżki pieszo – rowerowej, z której zejście na promenadę zlokalizowane jest przy placu zabaw dla dzieci starszych. Główne wejście do budynku, zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego obiektu. Również budynek sanitarny D dostępny będzie dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z promenady oraz ze ścieżki pieszo – rowerowej.

W projektowanym budynku zlokalizowano toaletę dostosowaną do osób niepełnosprawnych. Wejścia oraz szerokości przejść w budynku, zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z tego obiektu.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: prawie 300 zakażeń i aż 25 zgonów w województwie

Ministerstwo Zdrowia w środowym (2 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 609 osób (89 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x