6 C
Starachowice
sobota, 5/12/2020
Strona główna Aktualności Czytali Tyrmanda

Czytali Tyrmanda

(…) ten dziennik jest bronią automatyczną, pistoletem maszynowym, który, wyciągnięty za sto lat, będzie strzelał z równą skutecznością, jak dziś, tak jest naoliwiony zmaganiem.” I to właśnie „Dziennik 1954” był jedną z lektur na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.

Urodził się 16 maja 1920 roku, kilka miesięcy temu minęła setna rocznica urodzin tego znanego pisarza, publicysty i miłośnika jazzu. Dlatego też rok bieżący został ogłoszony przez Sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda.

To okazało się doskonałą okazją do przypomnienia sobie jego twórczości. 13 października br. w Czytelni MBP odbył się wykład dr Anny Marchewki (UJ) na temat jego życia i twórczości, fakty, ciekawostki, anegdoty – wszystko to złożyło się na niezwykle ciekawą opowieść o człowieku, którego życie było tak barwne jak szara rzeczywistość, która go otaczała.

Nad tekstami Leopolda Tyrmanda pochylili się Piotr Kogut i Monika Kowalczyk Kogut. Klamrą spinającą to kulturalne wydarzenie było otwarcie wystawy.

Ze względu na na ograniczenia podyktowane bezpieczeństwem epidemiologicznym, w spotkaniu wzięły udział tylko wybrane osoby z Sekcji Literackiej UTW – w ramach akcji „Rozczytaj Seniora”.

Spotkanie zrealizowane dzięki dotacji z MKiDN, z programu Kultura Dostępna, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Poprzedni artykułNagrody dla nauczycieli
Następny artykułKolejna pomoc dla seniorów
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: piątkowy spadek zakażeń w powiecie

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (4 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 531 osób (110 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x