-1.3 C
Starachowice
środa, 2/12/2020
Strona główna Aktualności Zabytkowa zastawa zachwyciła

Zabytkowa zastawa zachwyciła

Po raz kolejny XIX wieczna Hala Lejnicza stała się miejscem spotkania współczesności z przeszłością. 23 października zaprezentowano zbiory z prywatnej kolekcji Stanisława Jaruszewicza, właściciela Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie.

Sztućce do serwowania i spożywania zup, ryb i dań mięsnych, warzyw, owoców, deserów, nożyce do winogron, nożyki do owoców, chwytak do kości – to wszystko wzbudzało szczere zainteresowanie przybyłych gości.

Wystawa „Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe…” jest kolejną częścią cyklu edukacyjno – wystawienniczego „Przemysł domowy”. Cały ten cykl to oczko w głowie kustosz wystawy Wioletty Sobieraj, która jest również jego pomysłodawczynią i autorką katalogu prezentującego eksponaty.

Oprócz założenia edukacyjnego powstałego przedsięwzięcia, sama wystawa to również chęć zaprezentowania bardzo bogatych zbiorów mieszkańca Marcinkowa, Stanisława Jaruszewicza, który stworzył tam skansen zwany Zabytkową Zagrodą. To idealny sposób na promocję i pokazanie, że prawdziwe skarby są obok nas.

Skarby zastawy stołowej i użyteczności dawnego domu prezentowano w gablotach, a także na stylizowanych meblach. To kolejna inicjatywa Mueum Przyrody i Techniki, która cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Uzupełnieniem wystawy są archiwalne materiały prezentowane na ścianach hali. Wystawę można oglądać do końca marca 20201 roku.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Tego wieczoru nie zabrakło również emocji i wzruszeń, odbyła się bowiem prapremiera filmu „Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach”.Ożywione stare zdjęcia, głos lektora i historia, której nie sposób zapomnieć, w kilkunastominutowej narracji zaklęto esencję miasta. Burzliwe oklaski i słowa uznania doskonale pokazały, że starachowiczanie chcą pamiętać i chcą oglądać. Film został przetłumaczony na język migowy.

Powstał w ramach programu „Kultura w sieci” z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

amar.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: prawie 300 zakażeń i aż 25 zgonów w województwie

Ministerstwo Zdrowia w środowym (2 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 609 osób (89 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x