0.7 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności W Starachowicach powstaje Centrum Usług Społecznych

W Starachowicach powstaje Centrum Usług Społecznych

Gmina Starachowice, jako jedyny samorząd w naszym regionie, otrzymała wsparcie w ramach środków europejskich w wysokości ponad 3 milionów zł, na przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. 

– CUS fajnego stanie się w Starachowicach dlatego, że Gmina Starachowice jako jedyny samorząd w regionie pozyskała 3 mln 125 tys zł z środków europejskich na przekształcenie MOPS-u w Centrum Usług Społecznych – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Starachowic, Marek Materek. – To projekt na którym bardzo mi zależało i który zleciłem ówczesnemu wicedyrektorowi MOPS Piotrowi Ambroszczykowi, a który teraz, już jako dyrektor MOPS-u będzie go wdrażał w życie. 1 stycznia 2021 r. w naszym mieście powstanie nowa jednostka, która zajmie się realizacją usług społecznych. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zrealizować wiele cennych inicjatyw związanych z pomocą dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodzin w kryzysie. Wśród tych projektów jest m.in.: mobilny fizjoterapeuta, mobilna tzw.: „złota rączka”, zakupimy auto do przewożenia osób starszych i z niepełnosprawnościami. Dzięki temu projektowi będziemy mieli środki na utworzenie mieszkań chronionych dla ofiar przemocy domowej i wiele innych przedsięwzięć. Bardzo cieszę się, że udało nam się pozyskać te środki, że MOPS stanął na wysokości zadania i trzymam kciuki za powodzenie tego projektu.

Celem przedsięwzięcia oprócz wspomnianej pomocy jest także wypracowanie i przetestowanie modelowego rozwiązania w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych, adresowanego do ogółu mieszkańców Starachowic.

– Centra Usług Społecznych są pokłosiem ustawy uchwalonej przez Sejm RP w ubiegłym roku, która pozwala na przekształcenie ośrodków pomocy społecznej w centra usług społecznych – informuje Piotr Ambroszczyk dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Zasadnicza różnica pomiędzy MOPS-em a CUS-em jest taka, że w nowej strukturze wyodrębnia się dwa piony, pion usług społecznych i pion pomocy społecznej. Ten drugi, pion pomocy społecznej działa podobnie jak na dotychczasowych działaniach w strukturach MOPS-u. Natomiast pion usług społecznych jest silnie rozbudowywany w celu tworzenia jak najszerszego pakietu usług społecznych dla mieszkańców. Realizacja tych usług może być zlecana podmiotom zewnętrznym.

Centrum Usług Społecznych będzie podmiotem, który kompleksowo zintegruje i skoordynuje realizację usług społecznych. Realizacja tych usług będzie prowadzona częściowo siłami własnymi, oraz zgodnie z wymogami konkursu, poprzez zlecanie usługi społeczne na zewnątrz – powyżej 35 % (in house, konkursy w trybie pożytku publicznego, zamówienia publicznego z klauzulą społeczną) podmiotom ekonomii społecznej (PES), posiadającym zasoby i kompetencje do zrealizowania zleconych zadań.

Jak informuje dyrektor Ambroszczyk wsparciem zostaną objęte 162 osoby – mieszkańcy Starachowic, klienci CUS, tj. osoby starsze oraz osoby doświadczające kryzysu w rodzinie, a także społeczności lokalne na obszarze Miasta Starachowice (2 terytorialne: os. Wzgórze oraz osiedle budynków socjalnych przy ul. Ostrowieckiej i 1 kategorialna – seniorzy na os. Łazy).

Ponadto ok. 1500 osób skorzysta ze szczepień realizowanych w latach 2021 – 2022. Zgodnie z harmonogramem w dniu 01.01.2021 nastąpi przekształcenie MOPSu w Centrum Usług Społecznych, z dniem 01.04.2021 r. nastąpi realizacja pakietów usług społecznych finansowanych z budżetu projektu.

Nowe usługi utworzone w ramach projektu będą obejmować: opieka wytchnieniowa i opieka dla osób starszych i niesamodzielnych; usługa mobilnego fizjoterapeuty; mobilny konserwator „Złota rączka”; taksówka dla seniora – zakupiony zostanie bus do przewozu seniorów i osób niesamodzielnych na terenie miasta i poza nim; mieszkania chronione dla osób z rodzin w kryzysie, wychodzących z bezdomności, seniorów, itp.; pakiet wsparcia rodzin w kryzysie (psycholog, pedagog, opieka dla dziecka do lat 3 lub przedszkole dla dziecka starszego, doradca zawodowy, broker pracy, itp.); aktywizacja społeczności lokalnych poprzez działania metodą organizowania społeczności lokalnej oraz pakiet usług zdrowotnych: szczepienia przeciwko grypie i inne.

Całkowita wartość projektu 3 125 000 zł w tym 100% dotacja z PO WER 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Środki europejskie na ten cel popłyną do Gminy Starachowice za pośrednictwem Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

CUS będzie mieścił się w dwóch lokalizacjach: siedzibie MOPS przy ul. Majówka 21a – funkcjonować będzie pion pomocy społecznej, oraz w Galerii SKAŁKA przy al. Armii Krajowej 28 – pion usług społecznych.

Dzięki zaangażowaniu Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej w realizację zadania, znaczna część usług będzie dostępna dla klientów również w godzinach wieczornych lub nocnych oraz w dni wolne od pracy.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x