10.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności Jakie drogi przewidziano do modernizacji w 2021 roku?

Jakie drogi przewidziano do modernizacji w 2021 roku?

Przewodnim tematem konferencji prasowej prezydenta Starachowic Marka Materka, która odbyła się w miniony wtorek (10 listopada br.) na ulicy Zacisze był harmonogram remontów dróg w Starachowicach.

– Codziennie czytam wypowiedzi dotyczące remontu poszczególnych dróg w naszym mieście. Poświęciłem trochę czasu i przygotowałem krótkie sprawozdanie z działań w zakresie budowy, przebudowy i remontów dróg od momentu objęcia przeze mnie funkcji prezydenta miasta. Cieszę się, że mocno przyspieszyliśmy i wiele w tym okresie się udało. Jest jeszcze mnóstwo pracy przed nami by można było powiedzieć: zadanie zostało wykonane. Poniżej przedstawiam inwestycje zrealizowane, w trakcie realizacji i te dla których wykonywana jest dokumentacja techniczna. Przypominam, że nie trzeba ani mnie ani moim współpracownikom przypominać o ulicach, które powinny przejść gruntowny remont czy zostać przebudowane. Praktycznie przy każdej z wymienionych poniżej toczą się prace związane z regulacją stanów prawnych gruntów, opracowaniem dokumentacji, uzyskaniem zgłoszeń prawomocnych na remont czy staramy się o pozyskanie środków zewnętrznych na przebudowę. Proszę nie sugerować się kolejnością w jakiej zostały wymienione ulice. Kolejność czasami zmienia się. Zależy to przede wszystkim od tego na jakie ulice w danym roku udaje nam się pozyskiwać dofinansowania ze środków zewnętrznych. Dlaczego tak? Jeśli mam do wyboru zrobić ulicę X i zapłacić za nią 1 mln zł ze środków własnych bez dofinansowania to wstrzymuję się z wykonaniem prac, by 1 mln zł dać jako wkład własny do remontu kilku innych ulic. Dzięki temu realizujemy prace za 6 mln zł z czego 1 mln zł z budżetu gminy a 5 mln zł ze środków zewnętrznych. Tylko taka metoda działania pozwoliła nam  przyspieszyć z remontami w naszym mieście. Dlatego proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Staram się aby wszystkie drogi były wyremontowane lub przebudowane jak najszybciej. Będę to z moimi współpracownikami konsekwentnie robił dalej – mówił prezydent Starachowic Marek Materek.

Na liście inwestycji drogowych przewidzianych do realizacji w 2021 roku znajdują się poniższe ulice.

1. Przebudowa ulicy Konstytucji 3 Maja i fragmentu ul. Partyzantów od Konstytucji do Oświatowej – zadanie dofinansowane ze środków UE;

2. Przebudowa ul. Parkowej – zadanie dofinansowane ze środków UE;

3. Przebudowa ul. Kilińskiego – zadanie dofinansowane ze środków UE;

4. Budowa ul. Stalowników – dokumentacja techniczna sfinansowana przez Mieszkańców ulicy;

5. Przebudowa ul. Licealnej – dokumentacja wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego. 6. Budowa ul. Lutosławskiego – w ramach Budżetu Obywatelskiego;

7. Budowa odcinka ul. Łazy za Kościołem – dokumentacja wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego;

8. Budowa ul. Wspólnej – dokumentacja wykonana w ramach Budżetu Obywatelskiego;

9. Budowa ul. Wachmistrza Tarzana;

10. Budowa ul. Pogodnej;

11. Budowa ul. Zacisze;

12. Budowa ul. Zwierzynieckiej;

13. Budowa łącznika pieszojezdnego od ul. Lenartowskiej do ul. Ostrowieckiej.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczone będą także środki na wykonanie dokumentacji technicznych do przebudowy ulic: Alei Armii Krajowej, Radomskiej, Klarnera, Narzędziowej, przedłużenia Wiosennej, Pileckiego, Batalionów Chłopskich, uzbrojenia terenu osiedla mieszkalnego na Orłowie. Jesteśmy przygotowani także do rozpoczęcia remontu ulic, które czekają na przyznanie dofinansowań ze środków rządowych tj. ul. Słonecznej, ul. Chopina, ul. Pileckiego czy ul. Ustronie. Realizacja prac uzależniona jest od przyznania dofinansowania ze środków rządowych. Drogi te znajdują się na liście, która uprawnia do otrzymania 80% dofinansowania do remontu wyżej wymienionych ulic i dlatego w przypadku tych ulic należy zaczekać na środki zewnętrzne na ten cel.

– Proszę wszystkich zainteresowanych o wyrozumiałość w tym zakresie. Rząd kontynuuje nabory w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Tam także gmina Starachowice złożyła wnioski dotyczące remontu dróg na terenie miasta, szykujemy kolejne m.in. dot. budowy ronda u zbiegu ulic Moniuszki i Nowowiejskiej. Dołożę wszelkich starań, by w kolejnych latach poprawiać infrastrukturę drogową na terenie Starachowic – zapewnia prezydent Starachowic Marek Materek.

 

źródło: UM Starachowice

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x