0.4 C
Starachowice
czwartek, 3/12/2020
Strona główna Aktualności W hołdzie Niepodległej

W hołdzie Niepodległej

Inne niż zwykle obchody Narodowego Święta Niepodległości poprzedziła wystawa pn. „Wojna polsko – bolszewicka 1920 roku, w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach oraz w Sandomierzu”. 

Zorganizowano ją na placu przy kościele „Wszystkich Świętych”.  Na zainteresowanych czekają zdjęcia i dokumenty z okresu wojny 1920 roku oraz odezwy do ludności marszałka Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa. Mieszkańcy chętnie wystawę oglądają, a do tego grona dołączyła grupa podopiecznych z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach. Wychowawcy Mieczysław Rosiński i Maciej Górski opowiedzieli młodzieży o dramatycznych losach ojczyzny podczas I wojny światowej w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.

Natomiast 11 listopada kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś w towarzystwie wychowawców Anny Rosińskiej i Mieczysława Rosińskiego razem z uczestniczkami Patrycją Bednarczyk i Roksaną Bednarczyk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

OHP poszło jednak trochę dalej. Wychowawca OSiW OHP Maciej Górski postanowił odwiedzić mogiły i kurhany skryte w leśnych ostępach. Dopilnował, by zapłonęły znicze na powstańczych mogiłach tych, którzy o Wolną, Niezawisłą i Niepodległą walczyli.

fot. OHP/FB

 

Aneta Marciniak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: 620 zgonów w kraju w ciągu doby

Ministerstwo Zdrowia w czwartek (3 grudnia) komunikacie poinformowało o 14 838 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 620 osób (109 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x