5.1 C
Starachowice
sobota, 5/12/2020
Strona główna Aktualności Co z przebudową skrzyżowania w Tychowie Starym?

Co z przebudową skrzyżowania w Tychowie Starym?

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach zwrócił się do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach o przedstawienie informacji związanych z przebudową skrzyżowania w Tychowie Starym. Wedle medialnych doniesień Powiatowi miała być przedłożona oferta współrealizacji tej inwestycji. Tymczasem do dnia 13 listopada br. żadna taka propozycja nie wpłynęła ani do Powiatu ani do Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach.

Zgodnie z posiadanymi informacjami, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich jako inwestor zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 744 na odc. Tychów Stary – Starachowice wraz z budową obwodnicy m. Starachowice” zlecił opracowanie dokumentacji projektowej. Inwestycja miała być przygotowywana w dwóch etapach: od Tychowa Starego do Starachowic (I etap), budowa obwodnicy Starachowic z włączeniem do DK 42 – dla którego Wojewoda Świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji. Zarząd Powiatu w Starachowicach pozytywnie zaopiniował planowaną inwestycję. Na etapie uzgodnień Zarząd Dróg Powiatowych opiniował i przekazał inwestorowi szereg uwag dotyczących zarówno planowanej inwestycji, jak i przebudowy m.in. skrzyżowania DW 744 z drogą powiatową nr 0568T i 0566T w Tychowie Starym. Jednak do dnia dzisiejszego ani do Powiatu ani do Zarządu Dróg Powiatowych nie wpłynęła żadna propozycja współrealizacji przebudowy skrzyżowania w Tychowie Starym, wbrew doniesieniom, jakie w ub. tygodniu pojawiły się w mediach. W związku z tą sytuacją ZDP w Starachowicach wystąpił do ŚZDW w Kielcach o wyjaśnienie tej kwestii i przedstawienie informacji dotyczących ewentualnej współrealizacji tego zadania.

Powiat jest zawsze otwarty na propozycje współpracy i realizacji zadań mających na celu poprawę stanu dróg i bezpieczeństwa na drogach publicznych, w miarę możliwości finansowych, czego dowodzi współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej odcinka drogi, który przedłuży obwodnicę Starachowic do nowej drogi krajowej 42 (obwodnica Wąchocka).

Należy jednak pamiętać, że stosownie do wymogów Rządowego Programu Funduszu Dróg Samorządowych z wnioskiem o dofinansowanie może wystąpić jedynie ustawowy zarządca drogi. Zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych, przebudowa skrzyżowania należy do zarządcy drogi wyższej kategorii, czyli w tym przypadku Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Jednym z wymogów jakie należy spełnić aby ubiegać się o dofinansowanie, jest posiadanie przez inwestora stosownej dokumentacji projektowej wraz z aktualnymi pozwoleniami na budowę. Dla przebudowy skrzyżowania ten wymóg nie jest spełniony, gdyż ani ŚZDW w Kielcach, ani tym bardziej ZDP w Starachowicach nie posiada stosownych dokumentów.

/Aktualności Powiatowe/

Poprzedni artykułDo aresztu za narkotyki
Następny artykułTablety trafiły do ZSZ nr 3
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: piątkowy spadek zakażeń w powiecie

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (4 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 531 osób (110 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x