0.9 C
Starachowice
środa, 25/11/2020
Strona główna Aktualności A to Polska właśnie!”- obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9

A to Polska właśnie!”- obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 9

102 rocznica odzyskania niepodległości została przyćmiona przez epidemię, ale nie od dziś wiadomo, że Polacy w każdej sytuacji potrafią się odnaleźć i zamanifestować swoje przywiązanie do wartości. W warunkach zdalnego nauczania Szkoła Podstawowa nr 9 zdecydowała się na realizację projektu edukacyjnego za pośrednictwem internetu.

 Dla dzieci, młodzieży , rodziców i nauczycieli była to świetna sposobność do rozwoju kreatywności oraz okazania, że patriotyzm nie jest tylko szumnym hasłem, ale ma wymiar bardzo ludzki i bliski każdemu. Pośród wielu działań najbardziej angażującym okazał się pomysł wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym organizowanym przez portal edukacyjny dyktanda.pl.

Skierowany do wszystkich grup wiekowych stanowił nie tylko dowód na miłość do języka ojczystego, ale również pozwolił na pokazanie,że dla każdego z nas ważny jest drugi człowiek. Ideą tego działania było bowiem wsparcie celu charytatywnego, który organizatorzy pozwolili wskazać samodzielnie uczestnikom.

Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 9 tym celem stała się pomoc w leczeniu i rehabilitacji ucznia klasy II b – Filipa Głuszka. Dla niego więc do pisania dyktanda zgłosili się nie tylko uczniowie i nauczyciele tej szkoły, ale także wszyscy, którzy umieją”patrzeć sercem” zachęceni do tego za pośrednictwem, nieocenionej w takich wypadkach, „Gazety Starachowickiej”. Jaki będzie efekt materialny tego działania trzeba będzie jeszcze poczekać, ale nawet jeśli w skali ogólnopolskiej nasze wysiłki nie przyniosą Filipowi wsparcia finansowego, to z pewnością będzie to dobry początek lokalnej kampanii na rzecz walczącego z chorobą nowotworową mózgu, chłopca.

Warto wspomnieć o innych punktach realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia czczącego dzień 11 listopada. Na hasło „Biało-czerwoni” wiele klas zorganizowało niezwykłe lekcje wychowawcze, języka polskiego ,historii , WOS – u i plastyki. W dniach poprzedzających święto uczniowie podczas lekcji prezentowali dowody na silne poczucie tożsamości narodowej .Czytano wiersze i teksty o treści patriotycznej, prezentowano pamiątki rodzinne świadczące o tym, że całe pokolenia mieszkańców Starachowic pracowały na odzyskanie i utrzymanie niepodległości państwa. Wielu uczniów, mimo iż znajdowali się w swoich domach, na czas zajęć ubrało się odświętnie, zadbało o akcenty narodowe w postaci zawieszenia biało- czerwonej flagi lub przypięło kotyliony w narodowych barwach. Dzięki aplikacji Teams wykorzystywanej w zdalnym nauczaniu można było się nawzajem usłyszeć i zobaczyć.

Jedną z ciekawszych inicjatyw podjęła klasa V a. Wraz z wychowawczynią – Anną Ziewiec po prezentacji multimedialnej dotyczącej genezy odzyskania niepodległości stworzyli żywą flagę. Nowatorski pomysł polegał na tym, by połowa klasy ubrała się w białe stroje, a druga część- w czerwone. Każdy zrobił sobie zdjęcie, następnie przesłał je wychowawczyni, która utworzyła z nich naszą narodową flagę. Efekt zaskoczył również samych uczestników tego przedsięwzięcia. Pozwolił poczuć, że każdy -nawet najmłodszy mieszkaniec naszego kraju – kreuje wizerunek Polski i że również dzięki niemu może istnieć wartość jaką jest Ojczyzna. Uczniowie z dumą oglądali utworzone przez siebie dzieło. Zaproponowali, aby w następnym roku taką inicjatywę podjęli wszyscy uczniowie tej szkoły, co niewątpliwie będzie miało bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych.

Dla pozostałych uczniów nie mniej ważne okazały się zajęcia plastyki, podczas których wykonywano prace wizualizujące szacunek okazywany Polsce. Najciekawsze z nich zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Jak więc widać mimo iż życie przeniosło się ze szkolnych sal i korytarzy do sieci internetowej, to również tam można stworzyć przestrzeń, która pomoże w kultywowaniu narodowych tradycji.

Małgorzata Grudniewska – nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 9
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x