11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Premier ogłosił szczegóły dalszej walki z pandemią koronawirusa

Premier ogłosił szczegóły dalszej walki z pandemią koronawirusa

Premier RP Mateusz Morawiecki, podczas sobotniej konferencji prasowej (21 listopada) ogłosił „kompleksowy plan działania na nadchodzący czas – 100 dni solidarności w walce z COVID-19”.

Szef rządu poinformował, że od przyszłej soboty placówki handlowe, w tym galerie, będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Ponadto niedziele: 13 i 20 grudnia będą handlowymi. Premier Morawiecki poinformował również, że szkoły będą kontynuowały naukę zdalną do świąt Bożego Narodzenia. Natomiast od 4 do 17 stycznia 2021 roku, we wszystkich województwach odbędą się ferie zimowe.

Rząd wraz z gronem ekspertów przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, które będą obowiązywać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

 • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
 • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
 • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

– Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń – mówił premier. – Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Pozostałe zasady i ograniczenia podczas etapu odpowiedzialności

 • Przemieszczanie się: dystans 1,5 m od innych osób; ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 • Wydarzenia kulturalne i kina: nadal zawieszona działalność.
 • Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Kult religijny: ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m, obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
 • Zgromadzenia i spotkania: w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób; imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
 • Wesela, komunie i konsolacje: nadal zakaz organizacji.
 • Targi i wydarzenia: wyłącznie w formie online.
 • Parki rozrywki: działalność zawieszona
 • Edukacja: nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
 • Sklepy i galerie handlowe: ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2, godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00
 • Hotele: działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.
 • Gastronomia: wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami.
 • Siłownie, kluby fitness i aquaparki: działalność zawieszona.
 • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: bez udziału publiczności.

Od 28.12 etap stabilizacji – zależnie od sytuacji epidemicznej możliwy stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych.

– W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Będziemy także stopniowo rozluźniać panujące restrykcje – zapowiedział szef rządu RP.Jakie zasady będą obowiązywały w strefach?

STREFA CZERWONA
Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.

źródło: KPRM

STREFA ŻÓŁTA
Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.

źródło: KPRM

STREFA ZIELONA
Kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.

źródło: KPRM

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x