-11.9 C
Starachowice
poniedziałek, 18/01/2021
Strona główna Aktualności Mobilna Starachowicka Wigilia dla Samotnych

Mobilna Starachowicka Wigilia dla Samotnych

Miasto Starachowice wraz z fundacją Wolne Miejsce połączą wspólnie siły ludzkich rąk i serc wolontariuszy i darczyńców w organizacji Wigilii dla Samotnych. – Pragnę zwrócić się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pomóc i zapraszam do wspólnego działania na rzecz osób samotnych i potrzebujących – mówi Prezydent Miasta Marek Materek.

Zamiast organizacji wigilijnej wieczerzy na otwartym placu, co we wcześniejszych latach było tradycją fundacji i wielu polskich samorządów, także samorządu ze Starachowic tegoroczna Wigilia w naszym mieście przyjmie formę mobilną. Tym razem, ze względu na pandemię covid-19, to wolontariusze zamiast ugościć samotnych przy wolnym miejscu świątecznego stołu, sami pojadą do potrzebujących osób i wypełnią wolne miejsca w życiu odwiedzanych, dostarczając im kolację wigilijną bezpośrednio do ich domów. Akcja odbędzie się 24 grudnia 2020 roku w godzinach od 7.00 do 15.00. Wszystko po to, by pomimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta Bożego Narodzenia i podzielić się z samotnymi osobami, nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami.

– Pragnę zwrócić się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pomóc innym, jako wolontariusze w dotarciu do osób samotnych i potrzebujących ze świątecznym podarunkiem – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. – W tej akcji chodzi również nie tylko o przekazanie paczki ale także o rozmowę i wspólnie spędzoną chwilę. Do współpracy zapraszamy także, tych, którzy chcieliby do paczek dołożyć coś od siebie. Koordynatorem akcji świątecznej na miasto Starachowice został Max Ciszek, szef grupy Widzialna Ręka – Starachowice.

Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa lub materialna nie pozwala, by spędzić Wigilię w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. Wystarczy skontaktować się z infolinią fundacji Wolne Miejsce, które będzie czynna od 5 do 20 grudnia br. przez całą dobę pod numerem telefonu 41 310 73 33.

– Nasza fundacja wcześniej organizowała wielkie wydarzenia dla tysięcy osób takie jak spotkania wigilijne, ale już podczas Wielkanocy zmieniliśmy formułę na dojazd do osób, które tego potrzebują – mówi prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski. – Podczas spotkania w Starachowicach powstała idea, abyśmy szeroko pomogli osobom potrzebującym w Święta Bożego Narodzenia. Zapraszamy tych z Państwa, którzy będą chcieli przyjąć pakiet wigilijny lub wolontariusza z prezentami. W paczce oprócz życzeń będą karpie smażone, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i z grzybami, sałatki śledziowe ciasta… Fundacja zaprasza również do wypełnienia wolnego miejsca wolontaryjnego. Pragnę zapewnić, że każda osoba, która czuje chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdzie się w naszym fundacyjnym gronie.

Chętnych do wolontariatu i wsparcia działań fundacji zapraszamy na stronę: //www.facebook.com/Wolne-Miejsce-Starachowice-101946108428873
Na stronie dostępna będzie ankieta do której można wpisać jaką pomoc chcemy oferować. Szukamy także darczyńców, firm, które chcą włączyć się z pomocą, aby ubogacić paczki dla mieszkańców.

Koordynatorem akcji został jest Max Ciszek. – Dziękuję za pomoc i zaufanie. Apeluję do naszych wolontariuszy z Widzialnej Ręki, aby włączyli się w tą akcję.

Pomoc gromadzona będzie w Hotelu Senator, skąd zostanie rozdysponowana przez wolontariuszy.
– Dziękuję Fundacji Wolne Miejsce, dlatego, że oni są doskonale zorganizowani i robią to od lat i cieszę się, że udało nam się ich zaprosić do Starachowic – mówi Filip Prokop współwłaściciel Hotelu Senator. – My ze swej strony w Hotelu Senator udostępnimy miejsce do pakowania paczek, chłodnie do przechowywania jedzenia więc jedyne czego potrzebujemy, tak mówiliśmy to ludzi, którzy nam w tym pomogą. Zachęcam, do działania ludzi z wielkim sercem.

– Ciszę, się bardzo, że miasto Starachowice przyłączyło się do naszej rodziny fundacyjnej, która działała z myślą o osobach samotnych i potrzebujących – mówi Zbigniew Ciesielski, członek fundacji, koordynator akcji wolontarystycznych w Radomiu. – Od czterech lat działamy w Radomiu i mogliśmy się sami przekonać jak ludzie samotni potrzebują wsparcia w dniu Wigilii. Zachęcam wszystkich do włączenia się do akcji. Sami się Państwo przekonacie – jaka to niesamowita radość jest z niesienia świątecznej pomocy.

Fundacja Wolne Miejsce od wielu lat organizuje Wigilie i Śniadania Wielkanocne dla Samotnych w  miastach na terenie całego kraju, jak informuje prezes Mikołaj Rykowski, każdorazowa wolonatriusze przygotowują 20 tysięcy pakietów świątecznych.

Prezydent Miasta Marek Materek informuje o kolejnych planach związanych ze współpracą z Fundacją Wolne Miejsce.

– To jest początek współpracy z Fundacją Wolne Miejsce i mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana. W przyszłości chcielibyśmy, aby w Starachowicach powstał także sklep socjalny – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. – Jest to inicjatywa dzięki której osoby potrzebujące mogą kupić produkty, które niedługo stracą ważność za 50 % ich wartości. W sklepie socjalnym działają także kawiarnie, gdzie można napić się kawy lub herbaty. Takie miejsce chcielibyśmy uruchomić, w przyszłym roku, w Starachowicach. Podobne projekty już działają w Katowicach i w Dąbrowie Górniczej, mam nadzieję, że nasze miasto będzie kolejne na tej liście.

/Informator Miejski/

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x