-11.9 C
Starachowice
poniedziałek, 18/01/2021
Strona główna Aktualności Starachowicki Park Miejski z większym dofinansowaniem

Starachowicki Park Miejski z większym dofinansowaniem

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zwiększył o 1 400 000 zł dotację przyznaną dla Gminy Starachowice na przebudowę Parku Miejskiego. Co to oznacza dla miasta? Jak informuje Prezydent Starachowic Marek Materek – jest to decyzja niesamowicie ważna dla samorządu lokalnego, środki, które zasilą gminny budżet będziemy mogli przeznaczyć na wydatki dotyczące funkcjonowania starachowickiej oświaty.

Podczas konferencji zorganizowanej w Parku Miejskim, Prezydent Marek Materek, na ręce przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia, przekazał podziękowanie dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego za przekazanie większych środków finansowych na przebudowę Parku Miejskiego. Teraz wysokość łącznego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ wzrośnie z 6 755 000 zł do 8 155 000 zł.

– Co to oznacza dla miasta? Przede wszystkim oszczędności. O taką kwotę, o jaką zwiększono dotację, miasto zmniejszy wkład własny do tej inwestycji, a zaoszczędzone 1 400 000 zł może przeznaczyć na inne potrzeby – informuje prezydent. – W tym przypadku będzie to m.in. uzupełnienie środków na wynagrodzenia pracowników gminnych placówek oświatowych oraz dotacje dla niepublicznych placówek oświatowych.

Przebudowa Parku Miejskiego w Starachowicach finansowana jest z dwóch źródeł: bioróżnorodność i rewitalizacja, z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to: ponad 13 mln zł. Fundusze zwiększające dotację pochodzą z programu: bioróżnorodność.

– Gmina przystępując do realizacji przebudowy Parku Miejskiego ubiegała się o dofinansowanie zewnętrzne w ramach programu bioróżnorodność w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych – informuje prezydent. – Jednak uzyskane z RPO WŚ wsparcie finansowe kształtowało się na poziomie 53 %. Miasto nie odpuszczało i na etapie realizacji inwestycji ponownie zawnioskowano o zwiększenie dofinansowania. I udało się.

Na początku października podpisany został protokół odbioru II etapu inwestycji finansowanego w ramach programu bioróżnorodność.

I etap obejmował m.in.: wykonanie nowych i modernizację części już istniejących alejek parkowych, (prace obejmujące drugą część alejek finansowane są z drugiego źródła: rewitalizacja), wykonanie bramy wejściowej do parku wraz z główną alejką doprowadzającą do restauracji oraz ogólnodostępnych toalet publicznych. Obydwa lokale zarówno lokal gastronomiczny jak „Domek Baby Jagi” zlokalizowany przy wejściu od strony ul. Rotmistrza Pileckiego zostały wydzierżawione i obecnie trwa ich zagospodarowywanie. Ponadto zrewitalizowano ciek wodny przepływający przez teren parku, oczyszczono i odmulono, umocniono brzegi, wykształtowano dwa oczka wodne i dwie kaskady. Wykonano nasadzenia roślin ujętych w projekcie. Powstała ścieżka przyrodnicza z oznaczeniami na tablicach informacyjnych. Wykonano oświetlenie parkowe, pergole wraz z miejscami siedzącymi i altanki ogrodowe. Na terenie parku ustawiono około 30 ławek, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a na drzewach zawisły karmniki oraz budki lęgowe.

Obecnie na ukończeniu jest realizacja II etapu prac finansowanych w ramach drugiego źródła, jakim jest rewitalizacja. Etap ten obejmuje modernizację kolejnych alejek parkowych wraz z oświetleniem, montaż kamer monitoringu, budowę muszli koncertowej, tarasów widokowych i uzupełnienie nasadzeń roślinności. Ostatnim z elementów, aktualnie realizowanym jest budowa dog parku.

– Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w prace mające doprowadzić do tego, aby starachowicki park odzyskał dawną świetność – mówi Prezydent Marek Materek. – To wielka sprawa, że nasz park, po wielu latach oczekiwań, zyskuje nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie odnowionego Parku Miejskiego, jak informuje prezydent, nastąpi wiosną przyszłego roku. Jednak już teraz jest to miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców, a także osoby przyjezdne.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś podkreślił dobrą współpracę pomiędzy samorządami województwa i Starachowic oraz zaapelował do mieszkańców o dbałość o odnowione, wspólne mienie.

– Gratuluje i cieszę się bardzo, że dzięki dobrej współpracy miasta z samorządem województwa udaje się tego typu rzeczy robić – mówi Andrzej Pruś Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. – Fajnie, że niebawem zmodernizowany park zostanie otwarty dla mieszkańców. Wspólnie teraz musimy o to dbać. Taka zbiorowa odpowiedzialność w zakresie troski o to, co zostało zrobione jest jak najbardziej wskazana.

Przedstawiciel władz województwa podkreślił, że funkcjonujemy w czasach pandemii, kiedy troska o zdrowie i życie pochłania dużą część funduszy publicznych nie należy jednak zapominać o innych istotnych aspektach życia społecznego.

– Żyjemy w trudnych czasach związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców, ale nie możemy zapominać o tym, że przyjdzie kiedyś taki czas, że będziemy wracać do tzw. normalności, dlatego takie inwestycje jak ta są również ważne – mówi Andrzej Pruś. – Samorząd województwa ponosi ogromne wysiłki finansowe. Ponad pół miliarda złotych, środków budżetowych i unijnych zaangażowano po to, aby dbać o bezpieczeństwo mieszkańców świętokrzyskiego, wiele z tych środków trafiło także do naszego miasta i powiatu.

Tymczasem Prezydent Starachowic zapowiada kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne.
– Mamy jeszcze kilka zadań, które będą realizowane w kolejnych latach i które uzyskały dofinansowanie w ramach projektu obejmującego rewitalizację, ale chcemy na te zadanie pozyskać jeszcze dodatkowe środki – mówi prezydent. – Ulica Fryderyka Chopina i Rotmistrza Pileckiego, czyli ulice, które zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Miejskiego, znalazły się na liście wojewody świętokrzyskiego, uprawniającej Gminę Starachowice do uzyskania, w kolejnych latach, 80% dofinansowania do kompleksowego remontu. To, kiedy dokładnie przystąpimy do przebudowy m.in. wymienionych ulic uzależnione jest od tego, kiedy otrzymamy to wsparcie finansowe. Wszystkie fundusze przewidziane na dofinansowanie inwestycji przez wojewodę z tego programu zostały przekazane na walkę z koronawirusem. W związku z tym musimy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aby zrealizować te inwestycje, ale przy 80 % wsparciu z zewnątrz.

Prezydent Starachowic wyjaśnił także dlaczego jedne inwestycje są realizowane szybciej, a na inne mieszkańcy, pomimo zapowiedzi, muszą dłużej czekać. Terminy realizacji tych zdań wyznaczają bowiem programy rządowe i unijne do których gmina aplikuje o dofinansowania.

– Mieszkańców proszę o zrozumienie i zaufanie. Wszystkie ruchy jakie wykonuję, wspólnie z moimi współpracownikami zmierzają do tego, aby w mieście zrealizować jak najwięcej inwestycji, ale jak najmniejszym kosztem zadłużania gminy i przy jak największym wykorzystaniu do tego funduszy rządowych i unijnych – mówi Prezydent Miasta Marka Materka. – Staramy się, aby finanse samorządu starachowickiego były na stabilnym poziomie po to, abyśmy w kolejnych latach mogli zrealizować również dużo kolejnych inwestycji.

fot. UM Starachowice

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x