0.2 C
Starachowice
poniedziałek, 25/01/2021
Strona główna Aktualności Protest samorządów. Wąchock przyłącza się do akcji

Protest samorządów. Wąchock przyłącza się do akcji

We wtorek (1 grudnia) rozpocznie się akcja protestacyjna samorządów, do której przystąpiło ponad 50 polskich miast i gmin. Protest ma związek z zapowiedzą zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd.

Przypomnijmy, większość państw Unii Europejskiej zadecydowała, aby w nowym unijnym budżecie na lata 2021 – 2027 wypłacanie pieniędzy unijnych powiązać z przestrzeganiem praworządności. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziały się Węgry i Polska, a rządzący zapowiedzieli, że w razie przyjęcia tego mechanizmu zdecydują się na zawetowanie całego wspólnotowego budżetu, gdzie unijne państwa muszą go przyjąć jednomyślnie.

Głosy sprzeciwu odnośnie polityki polskiego rządu pojawiły się po tym, jak w październiku, Sejm uchwalił ustawę obecnie procedowaną w Senacie, mówiącą o przekazywaniu pieniędzy pochodzących z podatków obywateli, bezpośrednio do budżetu państwa. Ustawa ta ogranicza samorządom udział we wpływach z podatków PIT i CIT. Oznacza to, że w 2021 roku do samorządów trafiać będzie rocznie o ponad 1,43 miliarda złotych mniej niż dotychczas.

Również Gmina Wąchock przyłącza się do protestu i we wtorek od godz. 17:00 na 60 minut zgasną światła dookoła promenady nad zalewem w Wąchocku.

– Od 1 grudnia zgasną światła i latarnie, najpierw ostrzegawczo, a potem w całych miastach i gminach. Na razie to protest! Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów okradania naszych mieszkańców z pieniędzy na ich najpilniejsze potrzeby, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością – informuje Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

/info wachock.pl/

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x