-11.9 C
Starachowice
poniedziałek, 18/01/2021
Strona główna Aktualności Nowy odcinek Moniuszki oddany do użytku

Nowy odcinek Moniuszki oddany do użytku

Kierowcy mogą już korzystać z ponad 700 – metrowego nowego odcinka ulicy Moniuszki, od Kieleckiej do Nowowiejskiej i 6 – go Września. Uroczyste otwarcie dwukierunkowej ulicy nastąpiło 1 grudnia br. Inwestycja kosztowała 8 800 000 zł. Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ponad 4 100 000 zł.

Prezydent Marek Materek oraz zaproszeni na konferencję prasową posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, dokonali symbolicznego otwarcia nowo wybudowanego odcinka ulicy Moniuszki. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firmy Budromost Starachowice: dyrektor Dominik Podsiadło i kierownik budowy Szymon Antoniewski.

– Mamy dobrą informację i mikołajkowy prezent dla mieszkańców Starachowic, od dziś można korzystać z nowo wybudowanego odcinka ul. Moniuszki, a od stycznia kursować tędy będą autobusy komunikacji miejskiej – mówił prezydent Starachowic, Marek Materek.  – Ponad 700 metrowy odcinek ul. Moniuszki, łączący ul. Kielecką z ul. Nowowiejską to niewątpliwie długo wyczekiwana inwestycja, która usprawni połączenie południowej części Starachowic z resztą miasta. W ramach zadania oprócz nowej drogi i chodników wykonano także ścieżkę rowerową, oświetlenie, sieć kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci kolidujących z nowo budowana drogą. W przypadku starego odcinka ul. Moniuszki, co roku w sezonie jesienno – zimowym ze względów bezpieczeństwa, ruch był jednokierunkowy. Na nowej trasie ruch będzie dwukierunkowy przez cały rok, a dodatkowo puszczony zostanie także ruch komunikacji publicznej.

Jak zapowiedział prezydent, w styczniu 2021 roku nowym odcinkiem ul. Moniuszki kursować będą dwie nowe linie autobusowe nr 22 i nr 23.

– Pierwotnie zakładano, że nową ulicą pojadą linie nr 3 i nr 8, jednak by nie pozbawiać komunikacji miejskiej mieszkańców osiedla Wierzbowa i ul. 6 Września, zdecydowano o uruchomieniu nowych linii nr 22 i 23, które przejmą część kursów wykonywanych dotychczas przez linie nr 3 i nr 8 – poinformował Marek Materek.

Trasa linii nr 22 kursować będzie: Bugaj -Szpital – Radomska – Konstytucji 3 – go Maja – Armii Krajowej – Kardynała Stefana Wyszyńskiego /Wiadukt/ – Miodowa – Świętego Jana Pawła II – Nowa Moniuszki – Pasternik – Starachowice Zach – Radomska – Szpital – Bugaj. Natomiast trasa linii nr 23: Bugaj -Szpital – Radomska – Starachowice Zach – Pasternik – Nowa Moniuszki – Świętego Jana Pawła II – Miodowa – Kardynała Stefana Wyszyńskiego /Wiadukt/ – Armii Krajowej – Konstytucji 3 Maja – Radomska – Szpital – Bugaj.

fot. UM Starachowice

– Bardzo się cieszę, że mogłam mieć swój udział w wykonaniu tej drogi, kiedy jako wojewoda świętokrzyski realizowałam w roku 2018 Fundusz Dróg Samorządowych. Nabór odbywał się w 2019 roku, po raz pierwszy w historii, stało się, że wszystkie wnioski złożone przez samorządowców, a było ich 306, dostały dofinansowanie – mówiła podczas konferencji, poseł Agata Wojtyszek. – Cieszę się, że z tych środków w dużej mierze skorzystało także miasto Starachowice jak i Powiat Starachowicki. Dziś otwieramy, tak bardzo oczekiwaną drogę, szczególnie przez mieszkańców osiedla, na którym osobiście mieszkam. Bardzo trudno było się tam, dostać, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy ruch był zmieniany na jednokierunkowy. Mieszkańcy wielokrotnie prosili o to, aby powstała kolejna droga, która połączy północną część miasta z południową. Dziś możemy powiedzieć, że zadanie zostało wykonane, że Fundusz Dróg Samorządowych wspomógł również Gminę Starachowice.

Głos zabrał również poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec.

– Zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście, widoczne są gołym okiem. Poprawiła się infrastruktura komunikacyjna to ważne, bo to służy rozwojowi przedsiębiorczości w naszym mieście i powiecie – mówił. – Fundusz Dróg Samorządowych funkcjonuje już trzeci rok i bardzo dobrze się sprawdza. Zmienia się oblicze mojego miasta, z czego jestem bardzo dumny. Dzięki dobrej inicjatywie prezydenta Marka Materka, wspieranego przez samorząd miasta, niebawem będziemy świadkami kolejnych ważnych wydarzeń, kiedy miasto otrzyma wsparcie z różnych rządowych środków finansowych. Mam przekonanie, że już niebawem Pan Prezydent ogłosi informacje o stadionie starachowickim, gdzie zostaną przeznaczone pieniądze na budowę zaplecza sportowego. Również ważnym instrumentem wsparcia, szczególnie w pandemii jest Fundusz Inicjatyw Lokalnych i staranie miasta, czynione w ramach tych środków norweskich, aby można było wspomóc rozwój i przebudowę Starachowic.

Natomiast Dominik Podsiało, przedstawiciel firmy Budromost Starachowice, podziękował mieszkańcom za wyrozumiałość podczas realizacji zadania.

Prezydent Marek Materek podkreślił, że to nie koniec zamierzeń gminy związanych z dolnym odcinkiem ulicy Moniuszki. W planach jest budowa dwóch rond w miejscu jej obecnych skrzyżowań z Nowowiejską i 6-go Września oraz z Kielecką, Radomską i aleją Niepodległości.

– W przypadku ronda mającego powstać w górnej części nowego odcinka ul. Moniuszki jesteśmy na etapie wykonania dokumentacji technicznej, niedługo uzyskamy zgodę na realizację inwestycji drogowej i będziemy aplikowali o fundusze zewnętrzne na ten cel. W przypadku ronda u zbiegu ulic Moniuszki i Kieleckiej, gdzie rondo miałoby zastąpić światła – zabezpieczyłem środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej na wykonanie dokumentacji dla tego przedsięwzięcia – dodał włodarz gminy.

fot. UM Starachowice

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x