3 C
Starachowice
niedziela, 7/03/2021
Strona główna Aktualności "Starachowicki Ekspres Inwestycyjny nie zwalnia tempa"

„Starachowicki Ekspres Inwestycyjny nie zwalnia tempa”

Gmina Starachowice w 2021 roku zamierza przeznaczyć na inwestycje i remonty ponad 110 milionów złotych. To wsparcie samorządu dla lokalnych i regionalnych firm, które znalazły się w ciężkiej sytuacji w dobie pandemii koronawirusa. Tak dużej ilości środków finansowych w jednym okresie na inwestycje w Starachowicach nie przeznaczono nigdy.

– Pandemia spowodowała pewien zastój na rynku inwestycyjnym. Wiele osób, instytucji i firm boi się podejmowania decyzji dotyczących realizacji inwestycji mając przed sobą niepewną przyszłość. Dlatego do lokalnych firm wyciągamy pomocną dłoń. Dajemy możliwość realizacji wielu inwestycji i remontów. Wybieramy firmy, które zagospodarują i oczyszczą zbiorniki wodne Lubianka i Pasternik, wybudują lub wyremontują 13 ulic, wykonają termomodernizację budynków wielorodzinnych, zagospodarują otoczenia dworców kolejowych Starachowice Wschodnie i Starachowice Dolne, wykonają 20 nowych autobusów do przewozu pasażerów w komunikacji miejskiej, wykonają nowe zaplecze warsztatowe i myjnię i szereg innych prac na terenie naszego miasta. Wykonawców poszukujemy w przetargach, które ogłaszane są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Starachowice a także poprzez Platformę Zakupową Starachowic – mówi podczas piątkowej (11 grudnia br.) konferencji prasowej prezydent Starachowic, Marek Materek. – Zachęcam firmy zainteresowane współpracą z gminą do dodania swojej firmy do naszej bazy adresowej poprzez Platformę Zakupową. Zdecydowana większość postępowań, które nie wymagają ogłaszania przetargów, jest realizowana za jej pośrednictwem.

Jak dodaje włodarz, zastosowanie tego instrumentu przyniosło miastu ogromne oszczędności na przestrzeni kilku ostatnich lat, a w projekcie budżetu na 2021 rok znaleźć można wiele zadań, które przewidziano do realizacji.

– Dzieje się tak dlatego, że pozyskaliśmy w ostatnich latach ogromne środki zewnętrzne zarówno unijne jak i rządowe. Nie powiedzieliśmy w tym temacie jeszcze ostatniego słowa. O kolejne dofinansowania do realizacji zadań w Starachowicach staramy się nieustannie. Wierzę, że te starania przynajmniej w kilku przypadkach zakończą się sukcesem i inwestycji i remontów będziemy mogli zrealizować jeszcze więcej – mówił prezydent. – Już teraz do projektu budżetu na 2021 rok zgłosiłem szereg autopoprawek, które mają zagwarantować dalszy dynamiczny rozwój Starachowic w kolejnych latach.

Wśród nich znajduje się mi.n: zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem Starego Szpitala, celem budowy nowego osiedla mieszkaniowego. Miasto zabezpiecza środki na: wykonanie dokumentacji technicznych do budowy nowych budynków wielorodzinnych na terenie miasta;  dalszy remont Stadionu Miejskiego – m.in. zakup i montaż nowych siedzisk; wybudowanie parkingu przy Zalewie Piachy; na dotację dla Powiatu celem wykonania parkingu przy Muzeum Przyrody i Techniki od strony ul.Piłsudskiego.

– Zamierzamy przygotować dokumentacje do budowy farm fotowoltaicznych na budynkach należących do Gminy, dążymy do tego, aby Starachowice stały się miastem samowystarczalnym energetycznie. Zamierzamy wykonać dokumentację techniczną, która umożliwi nam przebudowę skrzyżowania ze światłamiu zbiegu Kieleckiej i Moniuszki na rondo. Rozpoczynamy proces przygotowań do utworzenia Eko Szkoły w kompleksie oświatowym u zbiegu ulic Leśnej i Kopalnianej. Przygotujemy koncepcję i odpowiednią dokumentację – wymienia włodarz. – Zamierzamy aplikować o środki na poprawę systemu gospodarki odpadami. Tu także potrzebne były środki na przygotowanie odpowiednich dokumentacji, które zabezpieczamy. Zgłaszane do Urzędu Miejskiego często są prośby dotyczące budowy bądź uzupełnienia oświetlenia ulicznego. By to było możliwe w kolejnych latach należy wykonać odpowiednią dokumentację, dokonać uzgodnień i uzyskać zgody. Na ten cel także zabezpieczamy środki.

Już w najbliższy piątek (18 grudnia br.) odbędzie się sesja budżetowa. Jak deklaruje Marek Materek,  budżet gminu w 2021 roku będzie wielokrotnie zmieniany.

– Staramy się na bieżąco reagować. Jeśli pojawia się szansa na przyspieszenie niektórych inwestycji – zawsze to robimy. Co istotne dzięki świetnemu zespołowi moich współpracowników – większość postępowań przetargowych, które dotyczą inwestycji zaplanowanych na rok 2021 została już ogłoszona. Jako przykład – ogłosiliśmy postępowania na wybór wykonawców budowy lub przebudowy 10 dróg z 13 zaplanowanych do wykonania w przyszłym roku. Starachowicki Ekspres Inwestycyjny mocno przyspieszył i nie zamierza zwalniać tempa – dodaje prezydent.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x