0.7 C
Starachowice
czwartek, 21/01/2021
Strona główna Aktualności Najcenniejszy prezent pod choinkę 

Najcenniejszy prezent pod choinkę 

Cóż może być bardziej cennego nad zdrowie nasze i naszych bliskich? Tu nie mamy żadnych wątpliwości, dlatego też tak cieszy prezent, jaki mieszkańcom województwa świętokrzyskiego sprawiło Świętokrzyskie Centrum Onkologiczne w Kielcach.  

To profilaktyka onkologiczna z najłatwiejszym od dawna dostępem.

– Pieniądze wydawane na profilaktykę to najlepiej wydane pieniądze – powiedział profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Mimo, że jest pandemia, nie narzekamy, że się nie da. Czas zawsze jest zły. Trzeba jednak brać los w swoje ręce i działać. (…)  trzeba jeździć do miasteczek i wsi, spotykać się z samorządami, które  są dla nas partnerami, ale to najlepiej wydane pieniądze w ochronie zdrowia. My nie poprawimy naszych wyników, nawet dzięki najnowszemu sprzętowi, jeśli pacjenci będą się do nas zgłaszać w IV stopniu zaawansowania. Ale właśnie dzięki profilaktyce, dzięki wczesnemu wykrywaniu nowotworów, możemy tych ludzi uratować.

A zatem?

Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało 22 grudnia z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego umowy na dofinansowanie promocji badań w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Łączna wartość projektów, które będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, wynosi 5,8 mln zł (w tym dofinansowanie z UE 5,2 mln złotych).

Jak poinformował Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, wraz z partnerami, będzie realizowało cztery projekty, które rozpoczną się w marcu 2021 r., a zakończą w czerwcu 2023 r. Dwa projekty, dotyczące profilaktyki raka piersi, będą realizowane w subregionach północnym oraz południowym woj. świętokrzyskiego. Kolejne dwa, skoncentrowane na profilaktyce raka szyjki macicy, również będą realizowane w dwóch częściach województwa. – Te cztery projekty złożą się na kompleksowy program, wspierający zdrowie pań z naszego regionu – dodał marszałek.

Głównym realizatorem zadań będzie Świętokrzyskie Centrum Onkologii w partnerstwie z Samorządowym Zakładem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach, Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wodzisławiu i Gminnym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Krasocinie oraz organizacjami pacjenckimi: Świętokrzyskim Klubem Amazonki i Stowarzyszeniem na rzecz walki z rakiem jajnika Niebieski Motyl.

Co ważne, w projektach zaplanowano szereg ułatwień dla pań, które zdecydują się skorzystać z badań. są to m.in infolinia, przez którą będzie można zarejestrować się na badanie, ustalić dogodny czas i miejsce badania, bezpłatny transport na badania,indywidualne konsultacje dotyczące badań, możliwość wykonania mammografii i cytologii w mobilnym punkcie (cytobusie i cytomammobusie) w pobliżu miejsca zamieszkania pacjentki,zapewnienie na czas wykonania badania opieki nad osobą niesamodzielną pozostającą pod opieką uczestniczki projektu.

Celem nowych projektów jest zachęcenie kobiet do zgłoszenia się na badania profilaktyczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy oraz Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanych przez NFZ. Bardzo ciekawa jest inicjatywa działań informacyjno – edukacyjnych skierowanych do osób z otoczenia kobiet (mężów, partnerów, braci i synów), tak, by i oni motywowali kobiety do wykonywania badań profilaktycznych

Zaplanowano także profilaktyczne szkolenia dla 160 lekarzy z POZ. Projektom będzie towarzyszyła kampania informacyjna w mediach i na portalach społecznościowych, kolportaż plakatów, ulotek i broszur edukacyjnych.

– W wyniku pandemii jeszcze mniej kobiet korzysta z profilaktycznej cytologii, obecnie średnia zgłaszalność na to badanie  w województwie świętokrzyskim ciągle jeszcze utrzymuje się wysoko, na poziomie 19,82% – wyjaśnia dr Leszek Smorą i dodaje, że trzeba dążyć, żeby świadomość wciąż rosła.

Pamiętajmy, ze wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny. Czas naprawdę ma znaczenie. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x