4.4 C
Starachowice
wtorek, 2/03/2021
Strona główna Aktualności Narodowa kwarantanna do 17 stycznia. Jakie czekają nas obostrzenia?

Narodowa kwarantanna do 17 stycznia. Jakie czekają nas obostrzenia?

Do 17 stycznia potrwa tzw. narodowa kwarantanna, która rozpoczęła się po północy, z niedzieli na poniedziałek (27/28 grudnia). Wiąże się z ona kolejnymi obostrzeniami. Jakimi? 

Zgodnie z rozporządzeniem, od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 zamknięte będą hotele, także ze względów służbowych. Mogą z nich korzystać tylko służby mundurowe, medycy i pracownicy szpitali specjalistycznych. Czynne będą hotele pracownicze.

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m kw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Ponadto w tych obiektach obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zamknięte będą stoki narciarskie, a infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego

Obowiązuje również 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Ponadto, obowiązują obostrzenia wprowadzone poprzednim rozporządzeniem.

***

Rząd zapowiadał, że w noc sylwestrową (31 grudnia 2020 / 1 styczeń 2021) od godz. 19 do godz. 6., będzie obowiązywał zakaz oraz ograniczenia w przemieszczaniu się. Podczas niedzielnej (27 grudnia) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przyznał, że nie będzie obowiązywała godzina policyjna, ale apeluje o pozostanie w domach.

– Aby mogła być zastosowana musielibyśmy – za decyzją pana prezydenta – wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną – powiedział. – W sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć w gronie nie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być – dodał premier.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x