0.7 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności O ile i kiedy wzrosną świadczenia emerytalno - rentowe

O ile i kiedy wzrosną świadczenia emerytalno – rentowe

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w polską gospodarkę, wprowadzając tym samym niepokoje co do wysokości podwyżek świadczeń emerytalno – rentowych. Czy słusznie?

Waloryzacja 2021 będzie miała miejsce 1 marca, wtedy też świadczenia emerytalno- rentowe i dodatki do nich wzrosną o 4,16 proc., a minimalna podwyżka nie będzie niższa niż 50 zł. Oznacza to, że najniższa emerytura wyniesie 1250 zł.

Rząd zdecydował, że tegoroczna podwyżka rent i emerytur będzie waloryzacją kwotowo-procentową, polega ona na tym, że najniższe świadczenia będą podwyższane o określoną kwotę, natomiast wyższe wrosną procentowo. Dla najniższych rent i emerytur zostanie bowiem zagwarantowana minimalna podwyżka kwotowa na poziomie 50 zł brutto (ok. 42 zł netto), natomiast pozostali emeryci otrzymają świadczenia powiększone zgodnie z procentowym wskaźnikiem waloryzacji – o 4,16 proc.

Ale to nie wszystko.

W kwietniu lub w maju 2021 r. po raz trzeci trafi do polskich  emerytów i rencistów  trzynasta emerytura – 1250 zł brutto, czyli 1022 zł na rękę dostanie każdy niezależnie od dochodu. Podobnie jak w przypadku waloryzacji, nie trzeba wnioskować o świadczenie, ponieważ ma być ono wypłacone wszystkim, którzy 31 marca 2021 r. będą mieli prawo do emerytury lub renty. Trzynastka ma na stałe zagościć w kalendarzu świadczeń i zostać stałym elementem wsparcia finansowego emerytów i rencistów. Jej wysokość ma odpowiadać kwocie minimalnej emerytury.

Kolejny zastrzyk gotówki emeryci otrzymają w listopadzie 2021 roku, wtedy zostaną wypłacone tzw. czternastki. Przy wypłacie tego świadczenie będzie stosowana zasada „złotówka za złotówkę”, tylko seniorzy, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogli liczyć na wypłatę pełnej czternastej emerytury, czyli 1022 zł na rękę. Dotyczyć to będzie emerytów i rencistów, których świadczenie w 2021 r. nie przekroczy ok. 2900 zł.

Nie oznacza to, że bogatsi emeryci (ci ,których świadczenie wynosi 2900 zł i więcej) zostaną całkiem pozbawieni prawa do czternastej emerytury. W sytuacji przekroczenia progu dochodowego, przy zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę”, czternasta emerytura będzie stopniowo obniżana – o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego dotyczącego łącznego dochodu netto.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x