0.2 C
Starachowice
poniedziałek, 25/01/2021
Strona główna Aktualności Nie żyje Bogdan Kolbus

Nie żyje Bogdan Kolbus

W  środę, 6 stycznia br. zmarł Bogdan Kolbus. Rodowity starachowiczanin, wieloletni pracownik i kierownik Zakładowego Domu Kultury w Starachowicach, założyciel Zespołu Estradowego „Wiarusy”. Był postacią, która przyczyniła się do rozwoju kultury w Starachowicach, na scenie spędził 65 lat.

Bogdan Kolbus urodził się w 1935 roku w Starachowicach. Tu spędził trudne lata wojennej zawieruchy. Tu rozpoczął naukę w szkole. Teatrem zafascynował się w wieku 10 lat za sprawą amatorskiego zespołu teatralnego założonego przez ks. Stanisława Rączkiewicza przy parafii Wszystkich Św. Gdy zespół przestał istnieć Bogdan Kolbus przystąpił do młodzieżowej orkiestry dętej, następnie do kolejnej grupy aktorskiej.

Na krótki okres czasu wyjechał do Wrocławia, gdzie mieszkał u swojej ciotki i chodził szkoły zawodowej. Jednak od zawsze wiedział, że jego miejsce na ziemi to Starachowice. Powrócił tu w 1952 roku i rozpoczął pracę w Fabryce Samochodów Ciężarowych STAR.

Bogdan Kolbus od początku występował w Zespole Pieśni i Tańca, był tam solistą. Zespół, który liczył ponad sto osób cieszył się popularnością nie tylko na ziemi kieleckiej. Jego występy podziwiali mieszkańcy wielu polskich miast, „od Szczecina po Rzeszów, od Śląska po Trójmiasto”. Występowali m.in. na otwarciu Stadionu Dziesięciolecia, na dożynkach. Swoją trasę koncertową zespół odbył również po krajach byłego bloku wschodniego, byli na Węgrzech, w Bułgarii, w Czechosłowacji, w NRD a także w Związku Radzieckim.

źródło: Park Kultury w Starachowicach. Zdjęcia dzięki uprzejmości Tadeusza Dziamki

Podczas rozmowy z naszą dziennikarką w 2017 roku mówił: – Kto nie kocha amatorskiego ruchu artystycznego i jego członków, nie będzie nigdy sprawdzał się w takiej placówce. Trzeba to kochać, lubić! Gdy przychodzi taki amator i ma coś do pokazania, to trzeba cenić takiego człowieka. Nagradzać go.

W Domu Kultury pracował w latach 1975-1990, przez trzy ostatnie lata był kierownikiem placówki. Po przejściu na emeryturę nie pożegnał się z kulturą – w 2000 roku wraz z Janem Wierzbickim i Włodzimierzem Werysem założyli Zespół Estradowy „Wiarusy”.

źródło: Park Kultury w Starachowicach. Zdjęcia dzięki uprzejmości Tadeusza Dziamki

Pogrzeb Bogdana Kolbusa odbędzie się w sobotę, 9 stycznia o godz. 12.00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Żegnaj Pani Bogdanie…

W 2017 roku, opublikowaliśmy wywiad z Bogdanem Kolbusem. Jego wspomnienia… Przypominamy zapis rozmowy..

https://starachowicka.pl/2017/10/23/cale-zycie-na-scenie/

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x