0.7 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności Ogrodzenia mają powstrzymać ASF

Ogrodzenia mają powstrzymać ASF

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, w grudniu zakończyły się prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody świętokrzyskiego dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z niezbędnymi bramami i furtkami. Ogrodzenia mają za zadanie ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie.

Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt to 700 tysięcy złotych. Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia przez nadleśnictwa, ze środków Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, został określony w ustawie z marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

– Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m. W ciągu ogrodzenia zbudowane zostały także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Elementy techniczne ogrodzenia określone zostały w zapisach rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x