-0.5 C
Starachowice
poniedziałek, 25/01/2021
Strona główna Aktualności Przetarg na nowe autobusy dla miasta. Komentarz prezydenta Starachowic

Przetarg na nowe autobusy dla miasta. Komentarz prezydenta Starachowic

Producenci z Polski, Turcji i Czech przystąpili do przetargu ogłoszonego przez Gminę Starachowice na dostawę 20 sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów miejskich zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG.

Produkcją autobusów dla Starachowic zainteresowane są firmy: MAN BUS, AUTOSAN, SOR Lipchavy z Czech oraz OTOKAR z Turcji. Złożone oferty opiewają na kwoty: 25 805 400 zł (MAN Bus), 24 526 200 zł (Autosan), 24 572 940 zł (SOR Lipchavy) oraz 22 755 000 zł (Otokar). Gmina Starachowice na realizację powyższego zamówienia zamierzała przeznaczyć 27 552 000 zł. Teraz rozpocznie się weryfikacja powyższych ofert pod względem prawnym i formalnym.

Komentarz Prezydenta Miasta Marka Materka w sprawie przetargu na zakup autobusów.

– Przed nami weryfikacja ofert pod względem prawnym i formalnym. W tym przetargu oprócz ceny, liczą się także kryteria, które zostały zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, mówiące o danych technicznych, które autobusy muszą spełniać i wymogach, które zostały postawione przed tymi firmami, które zgłoszą się do tego postępowania. 60 procent stanowi cena, natomiast 40 procent to inne wymagania, które zostały uwzględnione w przetargu. Kto złożył najlepszą ofertę pod względem cenowym – możemy powiedzieć. Natomiast, kto złożył najlepszą ofertę pod kątem wszystkich założeń przetargu – na to musimy poczekać, aż wszystkie dokumenty zostaną dokładnie sprawdzone. Później będą przyznawane punkty odnośnie każdego z wymogów, który został postawiony w tym przetargu. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy postępowanie powinno być zakończone i rozstrzygnięte. Później będziemy podpisywać umowę. Zazwyczaj te postępowania trwają dość długo, ale będziemy się sprężać, żeby na tyle szybko sprawdzić wszystkie dokumenty, by wykonawcy mieli czas na odwołania, do których zawsze mają prawo – wyjaśnia włodarz.

Prezydent dodał, że gmina wymieni 100% taboru, który porusza się po naszym mieście.

– Realizujemy ogromny projekt komunikacyjny, który wart jest ponad 130 milionów złotych, z czego większość środków stanowi dofinansowanie unijne. Gmina pozyskała także środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pomogą zrealizować wiele inwestycji. W ramach projektu wykonane zostanie zagospodarowanie otoczenia Dworca Wschodniego i Dworca Zachodniego. Wybudowana zostanie nowa baza warsztatowa z myjnią. Przebudowane zostaną ulice: Konstytucji 3 Maja, Kilińskiego, Parkowa etc. Wykonana zostanie sieć ścieżek rowerowych na terenie miasta. Realizacja inwestycji będzie odbywała się praktycznie w 100 procentach ze środków zewnętrznych – informuje Marek Materek.

fot. OTOKAR

fot. MAN Bus

fot. SOR Lipchavy

fot. Autosan

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x