4.4 C
Starachowice
wtorek, 2/03/2021
Strona główna Aktualności Setne urodziny Pana Jana Świrty

Setne urodziny Pana Jana Świrty

W minioną środę (13 stycznia) swoje setne urodziny obchodził mieszkaniec Gminy Brody, Pan Jan Świrta. Z tej okazji, Wójt Gminy Brody Marzena Bernat za pośrednictwem Kierownika USC Lucyny Zaczek przesłała Dostojnemu Jubilatowi okolicznościowy list gratulacyjny, piękne kwiaty i kosz z prezentami urodzinowymi. O Jubilacie pamiętał też Starosta Starachowicki Piotr Babicki, przesyłając list gratulacyjny i bukiet kwiatów.

Pan Jan Świrta urodził się w Brodach-Połągwi. W 1940 roku rozpoczął działalność w Związku Walki Zbrojnej, a następnie był żołnierzem Armii Krajowej w podobwodzie „Wola”, 141 plutonie placówki Połągiew, dowodzonym przez sierżanta Kazimierza Karwackiego ps. „Wiech”.

Pan Jan uczestniczył w szkoleniach, patrolach i akcjach wojskowych. Pod koniec 1944 roku Niemcy skierowali go do kopania okopów w okolicach Krakowa, skąd udało mu się zbiec i wrócić piechotą do domu. Od 1945 roku odbywał służbę wojskową jako artylerzysta. Po powrocie z wojska podjął pracę w kopalni rudy żelaza „Henryk”. Następnie do emerytury w 1981 roku pracował w kuźni Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Przez całe życie pracował jako robotnik, a po powrocie z pracy zajmował się swoim gospodarstwem.

W związku małżeńskim z żoną Janiną przeżyli szczęśliwie 68 lat, aż do jej śmierci w 2016 roku. Jest ojcem dwójki dzieci, dziadkiem czwórki wnuków i czwórki prawnuków. Przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Za zasługi wojenne został mianowany do stopnia podporucznika Wojska Polskiego i odznaczony Krzyżem Kombatanckim. Życzymy Panu Janowi Śwircie dalszych długich lat w zdrowiu, oraz samych radosnych dni w gronie troskliwych, najbliższych osób.

źródło: UG Brody / fot. archiwum prywatne

fot. UG Brody

/info: UG Brody/

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x