1 C
Starachowice
sobota, 6/03/2021
Strona główna Aktualności Bezpieczniej dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów

Bezpieczniej dla biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów

Gmina Brody rozpoczyna kolejną inwestycję związaną z miejscami rekreacji nad Zalewem Brodzkim. Od strony Rudy wybudowany zostanie chodnik, ścieżki rowerowe i trasa do biegania. Poza tym, wykonane będzie oświetlenie uliczne. W czwartek (14 stycznia) podpisano umowę z wykonawcą.

W okresie wakacyjnym, ulica Panoramiczna w Rudzie jest pełna ludzi. Wiele osób korzysta z plaży, placów zabaw, parku linowego czy innych atrakcji Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. A co za tym idzie, trudno znaleźć miejsce parkingowe. Potrzeba chodników i tras rowerowych, na których ludzie czuliby się bezpiecznie.

Ten problem gmina zamierza rozwiązać dwuetapowo. W 2020 roku wybudowano parkingi i zatoczki, które pomieszczą łącznie około 380 samochodów osobowych oraz ograniczono prędkość poruszania się na tej trasie. W 2021 roku, rozpoczną się długo oczekiwane inwestycje. Wzdłuż całej ulicy Panoramicznej, z kostki betonowej wykonany będzie chodnik o szerokości 2 m. Dzięki temu, nad brzegiem zalewu powstanie ok. trzykilometrowa trasa spacerowa. Po obu stronach jezdni wykonane będą dwie ścieżki rowerowe (obie o szerokości 1,5 m.). Od parkingu koło mostu w Stykowie, do parkingu przy centrum turystycznym, z elastycznych materiałów syntetycznych wykonana zostanie trasa do biegania. Będzie ona miała długość ok. 1,4 km i szerokość 2 m, a od ścieżki rowerowej zostanie oddzielona pasem zieleni. Podobnie jak brzeg od strony Krynek. Ul. Panoramiczna w Rudzie oświetlona będzie 69 lampami ulicznymi z oprawami LED.

Wykonawcą części budowlanej jest firma „Budromost-Starachowice”. Natomiast lampy uliczne zamontuje firma „Spektrum” z Kielc. Planuje się, że inwestycja zakończy się przed okresem wakacyjnym, by mieszkańcy i turyści w pełni mogli korzystać z nowych udogodnień.

Zadanie pod nazwą „Rozwój potencjału endogenicznego poprzez wykorzystanie walorów turystycznych Zalewu Brodzkiego usytuowanego w Dolinie Kamiennej – etap V” współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 7.2 „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów” Osi 7 – „Sprawne usługi publiczne” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

/źródło: UG Brody/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x