4.4 C
Starachowice
wtorek, 2/03/2021
Strona główna Aktualności Kolejnych 30 gminnych ulic do remontu

Kolejnych 30 gminnych ulic do remontu

Podczas sesji budżetowej Rady Miejskiej, która odbyła się 18 grudnia ubiegłego roku, radni zabezpieczyli ok. 115 mln zł na inwestycje. Podczas styczniowej sesji, kwota kolejnych 14,1 mln zł zostanie dołożona do inwestycyjnej puli.

Jak mówi prezydent Starachowic Marek Materek, oznacza to szybszą realizację wielu inwestycji i remontów, które od lat oczekiwane są przez mieszkańców. Przede wszystkim są to budowy dróg gruntowych, które często nie posiadają pełnych parametrów i przez to trudno uzyskać środki zewnętrzne na ich remont.

– W budżecie już mamy zapisanych 13 zadań drogowych. Praktycznie wszystkie przetargi zostały ogłoszone i w większości z nich poznaliśmy złożone oferty. Teraz dokładamy kolejne 30 zadań drogowych – poinformował prezydent na konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (22 stycznia br.). – Prócz dróg, dokończymy modernizację Targowiska Miejskiego, dokończymy remont Szkoły Podstawowej nr 9 (dach i elewację), zabezpieczamy środki na projekt i budowę nowego budynku wielorodzinnego przy ul. Jana Pawła II, dokończymy przebudowę ciągu pieszego w pobliżu PZU (w dół w stronę ul. Kilińskiego), doświetlimy więcej przejść dla pieszych, wykonamy dodatkowe punkty oświetlenia ulicznego w różnych częściach miasta, wykonamy nowe alejki na cmentarzach komunalnych przy ulicach Polnej i Radomskiej, wykonamy dokumentację dot. budowy bieżni na Stadionie Miejskim, zamontujemy dodatkowe siedziska na Stadionie, wykonamy utwardzenie parkingu przy Zalewie Piachy.

Gmina zamierza zlecić wykonanie dokumentacji do budowy ulic Radoszewskiego, Spokojnej i Jeżynowej, tak by ich remont wykonać w najbliższej przyszłości. Natomiast do budowy lub remontu na 2021 rok zaplanowano ulice: Wiejską, Strugową, Łączną, Smugową, Wrzosową (odcinek od ul. Podlesie do granicy lasu), dwa łączniki między ulicami Myśliwską i Smugową, Słowackiego, Sosnową, Letniskową, Cichą, Lachy, Sąsiedzką, Ziołową, Nad Kamienną, Wanację, Owocową, Klonową, fragmenty ul. Staszica (od strony podwórek), Daleką, Pieszą, Wysoką, Nadrzeczną (odnoga), Wspólną etap III, Bursztynową, Diamentową, Rubinową.

Prezydent zwrócił się z prośbą do mieszkańców wspomnianych ulic, którzy planują wykonanie podłączeń do kanalizacji, sieci gazowej, wodociągowej czy innych związanych z koniecznością prowadzenia prac ziemnych proszę o ich niezwłoczną realizację. Tak, by uniknąć, w późniejszym terminie, rozbiórki nowej nawierzchni jezdni.

– Staram się tak zarządzać finansami naszego samorządu, by pozyskiwać jak najwięcej środków zewnętrznych. Tak naprawdę, był to główny cel dla którego kandydowałem w wyborach w 2014 roku – maksymalne wykorzystanie środków zewnętrznych dla miasta. Mówiłem o tym, że teraz jedzie pociąg, na który nie wolno nam się spóźnić, bo więcej takiej szansy nasze miasto nie otrzyma. I śmiało mogę powiedzieć, że nie spóźniliśmy się! Staramy się maksymalnie wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości pozyskania funduszy unijnych i rządowych dla Starachowic – mówił Marek Materek. – Najpierw realizuję te inwestycje i remonty, na które mogę pozyskać jak największe dofinansowania zewnętrzne, a dzięki temu oszczędzam pieniądze własne na inne pilne inwestycje, które nie mogą być dofinansowane z żadnych źródeł zewnętrznych.

Dodał, że taki sposób postępowania sprawił, że po upływie sześciu lat zadłużenie samorządu pozostaje praktycznie na tym samym poziomie, a wydatki majątkowe w tym okresie wyniosły ok 160 mln zł.

– W grudniu 2020 roku otrzymaliśmy 14,1 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zastąpią środki własne zabezpieczone wcześniej na realizację gigantycznego projektu unijnego. Dlaczego złożyliśmy taki, a nie inny wniosek? Dlatego, że idealnie wpisywał się w kryteria konkursu, który ogłosił rząd. Patrzyliśmy na wskaźniki, jakimi może kierować się komisja oceniająca wniosek i dlatego wniosek zawierał takie, a nie inne inwestycje – tłumaczył. – Dzięki temu, że pozyskaliśmy środki z FIL, nasze środki z dochodów własnych możemy przeznaczyć na realizację innych inwestycji i remontów, które opisałem wyżej. To moja odpowiedź dla Wszystkich, tych, którzy nie potrafili zrozumieć po co i dlaczego próbuję pozyskiwać środki na te same zadania z różnych źródeł. Właśnie po to, by realizować jeszcze szybciej to na czym nam w mieście naprawdę zależy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x