-0.5 C
Starachowice
poniedziałek, 8/03/2021
Strona główna Aktualności Gody w świętokrzyskich lasach 

Gody w świętokrzyskich lasach 

Pokonał janowskie lasy, przepłynął Wisłę i zawitał do świętokrzyskich lasów. Roztoczański Ryś Horaj zwiedza Polskę i szuka żony. 

Informacji o tym sympatycznym zwierzaku dostarczają nam przyrodnicy ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”, którzy śledzą losy rysia.

Wszystko zaczęło się w 2019 roku, odnaleziono dwa małe rysie, którym podarowano drugie życie i które uwolniono potem na roztoczu. Mamę maluchów potrącił samochód i oba maluchy były skazane na ludzi. Udało się, Horaj i Skalny, bo takie imię dostały, zostały odżywione i wypuszczone na wolność.  A teraz jeden z nich, ryś z roztocza – Horaj – zwiedza magiczne świętokrzyskie.

Wracający na wolność ryś dostał od naukowców obrożę GPS/GSM, dzięki której można go zlokalizować, poznać wielkość obszaru, na którym żyje.

Ostatnie informacje mówią, że być może przebywa w lasach suchedniowskich, zlokalizowano go na przejściu dla zwierząt powyżej skarżyska Kamiennej.

– Wiemy że skutecznie poluje na sarny. Sukcesy łowieckie są dowodem na wyśmienitą kondycję. Trzymamy kciuki, żeby przetrwał w tym zdominowanym przez ludzi świecie i odnalazł lasy, w których będzie mógł się osiedlić.  Mamy nadzieję, że stanie się to zanim zamki w obroży się rozepnie i nasz wgląd w ich losy się zakończy – napisali na swoim profilu członkowie Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. Informują również, że są w posiadaniu genotypu rysia. Wystarczy kilka ich włosów z cebulkami, by  w przyszłości móc dokonać identyfikacji.

Jak długo pozostanie nie wiadomo, ale z uwagi na to, ze nadszedł czas rysiowych godów istnieje szansa, ze zakotwiczy na dłużej.

Drugi z rysiów – Skalny krąży po Beskidzie Niskim.

 

(aneta)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: najnowsze dane resortu zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (8 marca) komunikacie poinformowało o 6 170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 32 osób (4 osoby zmarły z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x