14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności E-urząd - nowoczesny, bezpieczny i przyjazny mieszkańcom

E-urząd – nowoczesny, bezpieczny i przyjazny mieszkańcom

Czy można załatwić urzędową sprawę bez konieczności wychodzenia z domu? W Starachowicach już niebawem będzie to możliwe. Wystarczy do tego posiadanie telefonu komórkowego. Urząd Miejski w Starachowicach stawia na nowoczesne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych prowadzi prace nad, wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań i usprawnieniem oraz uproszczeniem procedur obsługi mieszkańców. Wartość tego projektu to ponad 15 mln zł.

Wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych w urzędzie ma na celu szybszą realizację świadczonych usług i załatwianie spraw, a także sprawniejszą organizacje pracy. Przez internet można dziś zapłacić podatek czy rozpocząć działalność gospodarczą, ale Urząd Miejski w Starachowicach stawia sobie wyższe cele realizując projekt unijny pn.: „Zwiększenie dostępności e-usług dla miasta Starachowice”. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 15 mln zł. Starachowice, jako autor najlepiej ocenionego projektu informatycznego, zdobyły pierwsze miejsce i najwyższe dofinansowanie unijne, które wynosi ponad 12 mln zł.

– Chcemy, aby w kolejnych latach jak największa ilość usług świadczonych przez Urząd Miejski, Centrum Usług Społecznych (dawny MOPS) szkoły, przedszkola, Park Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Centrum Usług Wspólnych była świadczona dla mieszkańców przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. – Tak, aby każdy i każda z nas mógł załatwiać urzędowe sprawy za pośrednictwem telefonu komórkowego, z domu, lub z pracy. Tak, aby kontakt z urzędem i z miejskimi jednostkami organizacyjnymi odbywał się szybko, sprawnie bez konieczności wychodzenia z domu, czy oczekiwaniu w kolejkach.

fot. UM Starachowice

Projekt realizowany jest od 2018 roku. W tym czasie  wykonano audyt systemów teleinformatycznych funkcjonujących w gminnych jednostkach organizacyjnych i urzędzie. Wybudowano główną serwerownię, czyli ośrodek przetwarzania danych podstawowy oraz zapasowy. Jest to obiekt o powierzchni 112 m.kw. gwarantujący niezawodne i bezawaryjne działanie wszystkich systemów teleinformatycznych miasta. Są to m.in.: informatyczne programy do obsługi finansowej, informatyczne programy oświatowe i systemy, które będą tworzone w celu realizacji usług elektronicznych dla mieszkańców Starachowic. W serwerowni przechowywane będą wszystkie dane zgromadzone we wszystkich placówkach podległych.

– Wybudowana przez gminę miejska serwerownia to serce systemów informatycznych Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych – mówi prezydent. – Koszt przebudowy obiektu i dostosowania go do potrzeb miejskiej serwerowni to 4 mln zł. Odbywa się to w ramach dużego projektu unijnego dotyczącego e-usług dla miasta Starachowice. Na ten cel pozyskaliśmy 13 mln zł środków europejskich z RPO WŚ.

Realizacja projektu wpłynie na wzrost wykorzystania technik informacyjnych w Starachowicach, w komunikacji między samorządem, a mieszkańcami i przedsiębiorcami. Rozwój elektronicznej administracji wzmocni potencjał administracji oraz zwiększy dostęp elektroniczny usług dla obywateli.

Najważniejszy etap tego przedsięwzięcia jeszcze przed pracownikami urzędu. Chodzi o zakup systemów informatycznych, które pozwolą, aby większość usług świadczonych przez gminne jednostki, była świadczona w sposób zdalny.

– W tej chwili będziemy ogłaszali przetarg na zakup tych systemów, które umożliwią nam m.in.: składanie deklaracji podatkowych przez internet, rozliczanie się ze szkołami czy przedszkolami, płacenie za realizowane usługi przez internet, wynajem sali konferencyjnej Olimpia przez internet, umówienie daty ślubu w USC przez internet, a także mnóstwo innych spraw, które dotychczas wymagało osobistego stawienia się w danej placówce składania dokumentów – wymienia prezydent. – Chcemy usprawnić dla naszych mieszkańców codzienne funkcjonowanie administracji. Serdecznie dziękuję moim współpracownikom w Urzędzie Miejskim oraz pracownikom jednostek gminnych, którzy do 2018 roku realizują projekt.

fot. UM Starachowice

Jak informuje koordynator projektu Sebastian Krawczyk, kierownik referatu Obsługi Informatycznej Urzędu, miejska serwerownia to podstawowy ośrodek przetwarzania danych.

– Jeśli chodzi o klasę tego obiektu, to można powiedzieć, że jest to bardzo wysoko zaawansowany technologicznie obiekt i niewiele tego typu obiektów powstało w województwie świętokrzyskim. W tym obiekcie będą przechowywane najcenniejsze dane Gminy Starachowice. Zapewni on, składowanie, przetwarzanie i uruchamianie usług dla mieszkańców. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych czy informacji dotyczących prowadzonych spraw, ponieważ są dla nas czymś najważniejszym i muszą być w odpowiedni sposób chronione. Nowoczesne rozwiązania gwarantują funkcjonowanie obiektu podczas sytuacji kryzysowych np., podczas długotrwałych awarii prądu powstałych na skutek kataklizmów.

W ramach projektu uruchomione zostaną trzy, kluczowe systemy teleinformatyczne. W obszarze oświaty, finansów miasta oraz telefonia cyfrowa.

fot. UM Starachowice

– Projekt zakłada także, wymianę we wszystkich placówkach gminnych, telefonii analogowej na cyfrową – informuje koordynator projektu. – Jest to ważne w kontekście osób niepełnosprawnych, którym korzystanie z telefonów cyfrowych usprawni kontakt z urzędem. Czyli za pomocą telefonu, głosowo, np. tak jak w banku, za pomocą swojego konta, będą mogły uzyskać potrzebne informacje, czy załatwić konkretną sprawę. Zastosowane standardy bezpieczeństwa zapewnią, że mieszkaniec za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego będzie miał wgląd w swoją sprawę i mógł sprawdzić na jakim jest etapie oraz jaki pracownik się tym zajmuje. Takie rozwiązania ważne są, także ze względu na starachowiczan, którzy przebywają poza granicami kraju. Teraz, aby załatwić swoją sprawę, nie będą musieli fatygować się do urzędu, a będą mogli to zrobić z dowolnego miejsca na świecie.

Realizacja projektu wiąże się także z wymianą komputerów, telefonów i sieci teleinformatycznych we wszystkich jednostkach. Planowany czas zakończenia projektu to koniec roku 2022.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x