1 C
Starachowice
sobota, 6/03/2021
Strona główna Aktualności "Tłusty Czwartek" z folklorem

„Tłusty Czwartek” z folklorem

„Mnieysi stanowie pieką kreple, więtsi torty” – te urocze słowa należą do ojca polskiej literatury, Mikołaja Reja i świadczą o tym, że wypiek, który i my tak bardzo lubimy był gwiazdą już przed paroma wiekami.

To on też „gwiazdorzył” podczas eventu „Tłusty Czwartek z folklorem”, który odbył się 11 lutego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.

Podczas tegorocznych obchodów w placówce gościło Koło Gospodyń Wiejskich „Błazinianki”, w składzie: Angelika Cieślik, Katarzyna Bonio, Barbara Pała, Anna Jagiełło, Teresa Myszka, Anna Kiepas, Teresa Cieślik, Barbara Kisio, Bogusława Wróbel, Teresa Kiepas.

Wszystkich serdecznie powitała gospodynie ośrodka Agnieszka Kuś, która jednocześnie w kilku słowach przybliżyła temat spotkania, a to było niezwykle interesujące.  Członkinie Koła gospodyń Wiejskich przybliżyły jego ideę, opowiedziały o zasadach jego funkcjonowania i działaniu w lokalnym środowisku, pochwaliły się także rękodziełem, które tworzą na wyjątkowe okazje.

– We własnym gronie organizujemy spotkania. Śpiewamy, gotujemy, tworzymy rękodzieło. Chętnie bierzemy udział w okolicznych imprezach, kiermaszach, gdzie sprzedajemy nasze potrawy oraz upominki i dekoracje np..: stroiki świąteczne. Bierzemy udział w różnych konkursach. W Plebiscycie Koła Gospodyń Wiejskich roku zajęliśmy 4 miejsce w województwie, a 1 w gminie. Zapraszamy też gości do nas, na różne pokazy, czy warsztaty, gdzie uczymy sztuki decoupage, makijażu, zdrowej diety – mówiła pani Angelika Cieślik, przewodnicząca Koła. Panie opowiedziały także o zwyczajach i tradycjach ludowych związanych z różnymi świętami.

Specjalnym akcentem imprezy był występ muzyczny. „Błazinianki”, które zaśpiewały kilka popularnych pieśni ludowych – „W moim ogródeczku”, „Lipka”, „Jo do ciebie chcę przychodzić”. Żeby tradycji stało się zadość wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani pączkami, które specjalnie na tę okazję, pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, pani Marzeny Szymańskiej, upiekli młodzi kucharze z klasy II.

Świetnie przygotowany i zorganizowany event to dzieło Eweliny Lewkowicz, Danuty Śpiewak i Mieczysława Rosińskiego.

Tłusty czwartek to także okazja do świętowania w mniejszym gronie, wychowankowie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach własnoręcznie przygotowywali słodkie wypieki i zaprosili do stołu. Przy okazji wspólnego smażenia młodzież poznała techniki wyrabiania ciasta i sekretne, staropolskie receptury stosowane w przygotowywaniu tradycyjnych oponek, chrustów i pączków. Pyszne oponki i inne słodkości powstały pod okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, Marzeny Szymańskiej.

Akcje pieczenia słodkości w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP nadzorował wychowawca grupy kucharzy Mieczysław Rosiński, a my ze swojej strony zwieszamy nos na kwintę, bo jakaś jedna mała oponka to mogła do nas trafić.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x