11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Od 27 lutego obowiązek zakrywania ust i nosa tylko maseczką

Od 27 lutego obowiązek zakrywania ust i nosa tylko maseczką

Od soboty, tj. od 27 lutego br., zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką, a osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji będzie obowiązywała kwarantanna. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim ze względu na panującą tam sytuację epidemiologiczną zostaną przywrócone obostrzenia. Reszta obecnie obowiązujących zasad zostaje przedłużona do 14 marca – poinformował podczas środowej (24 lutego) konferencji prasowej minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

W środę odnotowano 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, co oznacza, że została przekroczona bariera 10 tys. nowych zakażeń na dobę.

– Trzecia fala się rozpędza – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tysięcy przypadków. Obserwujemy wzrost obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19. W ostatnim tygodniu obłożenie takich łóżek wzrosło o ponad 1200, a do tej pory z tygodnia na tydzień były spadki, nawet o tysiąc łóżek – dodał.

Adam Niedzielski poinformował, że kolejnym elementem wskazującym na rozwój epidemii jest wzrost liczby testów zlecanych przez lekarzy. W ostatnim czasie liczba zlecanych testów wzrosła o 24 proc., a w środę przekroczono liczbę 60 tys. wykonanych testów.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że koronawirusy, jak wszystkie wirusy RNA, cechują się łatwością mutacji. Od początku pandemii pojawiały się jego nowe warianty, co utrudnia walkę z pandemią. W Polsce zidentyfikowano do tej pory mutacje południowoafrykańską i brytyjską.

– Widzimy niepokojący trend wzrostu udziału mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek w Polsce – mówił minister Adam Niedzielski. – W styczniu tego roku udział tej mutacji był na poziomie 5 proc., teraz wzrósł już do ponad 10 proc.

Zmiany wprowadzone od 27 lutego  

Minister zdrowia podczas konferencji poinformował również o dodatkowych zmianach w obostrzeniach, które będą obowiązywać od soboty 27 lutego.

– Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji będą objęte kwarantanną. Jednak nie będzie to dotyczyło osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu – mówił minister Niedzielski. – Od tego dnia zostanie wprowadzony również zakaz używania przyłbic, kominów, szalików. Do zasłaniania ust i nosa należy używać maseczek.

Do 14 marca nadal obowiązywać będą wprowadzone 12 lutego zmiany w obostrzeniach. To znaczy:

  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

***

Minister  zdrowia podkreślał, że w Polsce sytuacja epidemiologiczna jest zróżnicowana – inaczej wygląda na północy, a inaczej na południu kraju. W związku z tym dotychczasowe restrykcje utrzymane zostaną w całym kraju, oprócz województwa warmińsko – mazurskiego, w którym sytuacja epidemiologiczna jest najbardziej niepokojąca.

Na polecenie ministra zdrowia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie przebadała 24 próbki i otrzymała 16 wyników wariantu brytyjskiego. Wśród potwierdzonych wariantów brytyjskich wystąpiły dwa ogniska rodzinne.

– Wskaźnik nowych zakażeń w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 45 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a średnia w przeliczeniu w całym kraju to 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dlatego od 27 lutego w tym regionie znów będą zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny, korty tenisowe i wróci nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych  – poinformował Adam Niedzielski.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x