11.1 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Otoczenie Dworca Wschodniego czeka przebudowa, miasto pokryje tylko 5% kosztów

Otoczenie Dworca Wschodniego czeka przebudowa, miasto pokryje tylko 5% kosztów

Niebawem ruszą prace przy przebudowie otoczenia dworca wschodniego w Starachowicach. Teren zaniedbywany przez kilkadziesiąt lat teraz, przejdzie gruntowną przemianę. W piątek (26 lutego br.) Prezydent Miasta Marek Materek podpisał umowę z lokalnym wykonawcą. Koszt tego przedsięwzięcia to 2 616 373 zł. Przy czym 95% tej kwoty to dofinansowanie pozyskane spoza gminnego budżetu.

Gmina Starachowice rozstrzygnęła postępowanie ogłoszone na wybór wykonawcy na zagospodarowanie otoczenia dworca wschodniego. Zajmie się tym lokalna firma Budromost Starachowice, która złożyła ofertę na kwotę ponad 2,5 mln zł. Gmina na realizację tego zadania w budżecie zabezpieczyła ponad 4 mln zł.

– Cieszę się, że udało się uzyskać oszczędności, a prace wykona lokalna firma – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. –  Ale przede wszystkim powód do radości mamy wszyscy jako mieszkańcy, w końcu zmieni się otoczenie, które od lat czekało na remont. Dworzec i jego otoczenie  to wizytówka  miasta, to w pierwszej kolejności widzą osoby, które przyjeżdżają do danego miasta. Do tej pory musieliśmy się wstydzić za to, jak wyglądał ten teren.

Działka, na której w Starachowicach Wschodnich zlokalizowane są stanowiska autobusowe i postój taksówek, znajduje się w sąsiedztwie dworca PKP. Właścicielem terenu dotychczas był Skarb Państwa. Władze miasta planując zmiany rozpoczęło długi i żmudny proces zmierzający do uregulowania kwestii własnościowych. Zajęło to kilka lat, ale w końcu udało się i dzięki temu miasto może przystąpić do realizacji inwestycji.

fot. UM Starachowice

– Robimy to przy ogromnym wsparciu środków europejskich, bo 85 % kosztów pokryją fundusze europejskie, natomiast 10% stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – informuje prezydent. –  Reasumując 95 % kosztów tego zadania zostanie sfinansowanych z środków zewnętrznych, co jest dla naszego miasta sukcesem. Bardzo się cieszę, że już niebawem wszyscy będziemy mogli parkować samochody, rowery, czy też oczekiwać na przyjazd autobusu czy busa w znacznie przyjemniejszych warunkach niż miało to miejsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Zagospodarowanie terenu przy dworcu wschodnim w Starachowicach realizowane będzie w ramach tytułu budżetowego: „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego”, zadanie: Zintegrowane Centrum Przesiadkowe – Starachowice Wschodnie.

Główny zakres inwestycji obejmuje rozbudowę ulicy Kolejowej – dwukierunkowej ulicy klasy technicznej o szerokości 7 m poprzez:

– budowę w obszarze dworca jednokierunkowych dróg manewrowych zapewniających rozdzielenie ruchu autobusów, busów oraz taksówek, a także dojazd do miejsc parkingowych,

– korektę wyspy nieprzejezdnej, skrzyżowania dróg,

– budowę zatoki autobusowej ze zjazdami i ciągiem pieszym po północnej stronie ulicy Kolejowej na wysokości budynku dworca,

– przebudowę zjazdów,

– budowę i przebudowę chodników,

– budowę drogi rowerowej i parkingów dla rowerów,

– budowę podłużnych peronów komunikacji wraz z przystankami autobusowymi przeznaczonych dla autobusów, busów oraz pojazdów taxi,

– odtworzenie zjazdów do nieruchomości,

– budowę miejsc parkingowych, w tym dla niepełnosprawnych,

– przebudowę sieci elektroenergetycznej w celu zapewnienia zasilania peronów oraz oświetlenia terenu dworca wraz z monitoringiem,

– budowę kanału technologicznego,

– usunięcie kolizji z sieciami sanitarnymi, teletechnicznymi i elektroenergetycznymi,

– budowę urządzeń odwadniających dla zapewnienia odprowadzenia wód opadowych do istniejącej kanalizacji deszczowej,

– budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i elementów małej architektury,

– budowę ogrodzenia i bramy na tereny PKP,

– rozbiórkę elementów kolidujących z inwestycją oraz wycinkę kolidującej zieleni,

– zagospodarowanie zieleni niskiej oraz nasadzenia kompensujące wycinkę,

– zabezpieczenie pozostałych elementów istniejącej infrastruktury przed możliwą kolizją z projektowaną infrastrukturą.

fot. UM Starachowice

W ramach opracowania planuje się budowę drogi dwukierunkowej oznaczonej w MPZP jako 1KDZ zapewniającej dojazd do miejsc parkingowych wraz z budową miejsc parkingowych i odtworzeniem dojazdu do obiektów PKP.

Na terenie placu dworcowego przewiduje się budowę drogi rowerowej, parkingu dla rowerów oraz chodników, a także odtworzenie zjazdów do nieruchomości.

Inwestycja wymusza przebudowę sieci elektroenergetycznej oraz oświetlenia terenu dworca, budowę sieci teletechnicznej dla zapewnienia funkcjonowania sieci teleinformatycznej (Wi-Fi) oraz usunięcie kolizji z sieciami sanitarnymi, teletechnicznymi i elektroenergetycznymi.

Nowy układ drogowy wymaga ponadto budowy urządzeń odwadniających dla zapewnienia odprowadzenia wód opadowych do istniejącej kanalizacji deszczowej, budowy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozbiórkę elementów kolidujących z inwestycją oraz zabezpieczenie pozostałych elementów istniejącej infrastruktury przed możliwą kolizją z projektowaną infrastrukturą.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x