11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności O dotacji Ministerstwa Kultury i Programie Bezpiecznej Infrastruktury

O dotacji Ministerstwa Kultury i Programie Bezpiecznej Infrastruktury

Duży zastrzyk gotówki szykuje się dla świętokrzyskich zabytków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na renowację blisko pięć milionów złotych, z czego niemal 400 tysięcy zyska powiat starachowicki.

Z tego cieszy poseł Agata Wojtyszek, która osobiście zabiegała o to, by m.in. świętokrzyskie kościoły odzyskały swój blask.

– Odnowa zabytków to temat bardzo ważny, jeśli chcemy, żeby odwiedzali nas turyści z innych regionów to musimy przecież o nie dbać, a renowacja stanowi fundament. Szczególnie cieszę sę z tych, które znajdują się na terenie naszego powiatu, bo w tym przypadku osobiście zabiegałam o dotację i wspierałam w staraniach. Tak było chociażby z kościołem w Krynkach, tu współpraca trwa od czasów, gdy zajmowałam stanowisko wojewody. Rozmawiając z księdzem Zdunem wiedziałam, że na renowację czeka jeszcze północna część kościoła, tym bardziej więc cieszę się, że pieniądze popłyną w tym kierunku – mówi podczas spotkania poseł Agata Wojtyszek.

Nie zapomina także o Opactwie Cystersów w Wąchocku, miejscu, które ma dla niej duże znaczenie. Ojciec opat złożył kilka wniosków, jeden z nich na kwotę miliona dwustu pięćdziesięciu tysięcy doczeka się realizacji. To ważne środki, kolejne, bo przecież nie tak dawno dzięki zaangażowaniu poseł Agaty Wojtyszek sfinansowano projekt, który koordynuje Wioleta Sobieraj, a dotyczący ekspozycji ks. Walentego Ślusarczyka.

– Śmiało można powiedzieć, że dużo dzieje się w tym naszym pomniku historii i na pewno jeszcze o tym usłyszymy – podsumowuje pani poseł.

Kolejny kościół, który cieszy Agatę Wojtyszek to kościół w Chybicach. Ostatnie starania księdza w Urzędzie Marszałkowskim, nieskuteczne zresztą, ale dzięki wsparciu Agaty Wojtyszek i uzyskaniu kwoty 50. tyś. złotych będzie można przeprowadzić remont dachu.

Poseł zwraca uwagę także na inne zabytki, które zyskają na ministerialnym wsparciu, wymieniając m.in zamek w Chęcinach, Sandomierz z bazyliką czy Oblęgorek – miejsce, gdzie żył nasz noblista – Henryk Sienkiewicz. To ma szczególne znaczenie także dla nas, bo przecież rodzima turystyka ma ogromne znaczenie i konstytuuje świadomość narodową.

Kolejny powód do radości to drogownictwo i świeżo ogłoszony przez premiera i ministra infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021 – 2024.

– Bezpieczeństwo jest priorytetem rządu PiS, co przejawia się m.in w Funduszu Dróg Samorządowych, jednym z elementów modyfikacji tego funduszu jest budowa przejść dla pieszych na drogach lokalnych. Ten program dotyczy jednak także przejść dla pieszych na drogach krajowych, realizatorem programu będzie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad i będą to przejścia dla pieszych, chodniki, zajezdnie, ciągi pieszo rowerowe, lewoskręty i inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo użytkowników dróg. To jest program, na który rząd przeznaczył 2,5 mld złotych. Sama mam parę zgłoszeń od mieszkańców naszego regionu, czy o ronda, przejścia, chodniki i mam nadzieję, że w tym programie te zadania znajdą swoje miejsce – mówi poseł Agata Wojtyszek.

Zwraca uwagę także na to, że program ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu wypadków, bo wciąż jesteśmy krajem, w którym liczba wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych jest duża, ma się to zmniejszyć o 40%.

– Na szczęście staje się faktem przepis, że pieszy ma pierwszeństwo. Kierowca będzie zobowiązany do tego, że dojeżdżając do pasów, czy skrzyżowania ma być czujny nie tylko na to, co się dzieje na drodze, ale także na chodnikach. Niemniej jednak i pieszy ma obowiązki, bo nie oszukujmy się, że są całkiem bez winy. Pieszy będzie miał więc zakaz używania telefonów czy też słuchawek przy włączaniu się w ruch i przechodzeniu przez jezdnię – dodaje poseł.

Mówi także o zrównaniu prędkości na drodze, zarówno w dzień jak i w nocy, do 50 km na godzinę. Ostatnią ważną zmianą programową jest zakaz jazdy na zderzak na drogach szybkiego ruchu. Tutaj kierowca będzie zobowiązany do zachowania odpowiedniej odległości między samochodami, odległość (liczona w metrach)  ma być o połowę mniejsza niż prędkość z jaką się kierowca porusza. Poseł Wojtyszek zwraca uwagę, że rząd podchodzi d zagadnień bezpieczeństwa kompleksowo, z jednej strony dając pieniądze na infrastrukturę, z drugiej zaś nakłada pewne zobowiązania na uczestników ruchu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x