11.1 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Będzie remont Parku Kultury

Będzie remont Parku Kultury

Do starachowickiego Parku Kultury trafi najwyższe w regionie dofinansowanie. W ramach programu Dom Kultury + do miasta trafi 445 tyś. złotych.

– Cieszę się, że te środki trafią do Starachowic. Niedawno zapowiedział nam to poseł Krzysztof Lipiec, dziś uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie. Dlatego za pośrednictwem pana posła dziękuję Panu premierowi Piotrowi Glińskiemu. Jednocześnie deklaruję, że środki te zostaną dobrze wykorzystane.

– Ja nie mam żadnych wątpliwości, że zapewne tak się stanie, że te środki finansowe zostaną dobrze spożytkowane. Tym bardziej, że inicjatywa jest bardzo cenna. Modernizacja Parku Kultury jest rzeczą ważną dla wszystkich mieszkańców Starachowic. Pan prezydent nie dawał mi spokoju o to, żeby rzeczywiście Park Kultury uzyskał takie dofinansowanie. Ja o tym rozmawiałem podczas ostatniej wizyty pana premiera profesora Piotra Glińskiego w Starachowicach. I stało się. Jest dobry efekt tej wizyty. (…) Gratuluję panu prezydentowi, tego że gmina otrzymuje takie środki. Pani dyrektor gratuluję tego, że przygotowała dobry projekt tego przedsięwzięcia – powiedział prezes świętokrzyskiego PiS poseł Krzysztof Lipiec.

Modernizacja Parku Kultury jest jednym z elementów projektu Rewitalizacji miasta Starachowice, które uzyskało dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 23 mln zł. Niemniej jednak gmina ciągle poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania stojących przed nią zadań, z dobrym zresztą skutkiem, gdyż złożony w grudniu 2020 r. projekt Starachowic pn. „NOWA KULTURA – modernizacja PARKU KULTURY w Starachowicach.” został pozytywnie oceniony i uzyskał dofinansowanie.

Z uzyskanego dofinansowania cieszy się Agnieszka Lasek-Piwarska.

– Bardzo serdecznie dziękujemy panie pośle, panie prezydencie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Park Kultury w Starachowicach znalazł się na trasie „Starachowickiego Ekspresu Inwestycyjnego”. Dzięki tym funduszom uda nam się zrealizować remonty m.in. na trzecim piętrze tego budynku. Tam odbywają się zajęcia edukacji artystycznej. Tam w sali baletowej  cztery grupy Zespołu Tańca i Inscenizacji PLEJADA mogą ćwiczyć. Tam odbywają się zajęcia Teatru Muzycznego nad Kamienną. Tam ćwiczą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy z grupy tańca TAKT. Tam również ćwiczy Kukułeczka – powiedziała dyrektor Parku Kultury.

Łączny koszt robót budowlanych dotyczących infrastruktury Parku Kultury zgodnie z umową o dofinansowanie wynosi 6,2 mln zł. Jest to wartość kosztorysowa, którą zweryfikuje przetarg. Koszt do sfinansowania ze środków europejskich i budżetu państwa to 2,4 mln zł, wkład własny gminy to 3,8 mln zł. Dotacja w ramach niniejszego wniosku zostanie przeznaczona na sfinansowanie II i III piętra obiektu.

W zakresie projektu znajduje się:

– wymiana instalacji elektrycznej i teletechnicznej,

– wymiana instalacji wodno – kanlizacyjnej i c.o.,

– wymiana instalacji wentylacji i klimatyzacji,

– malowanie pomieszczeń,

– wymiana parapetów,

– wymiana stolarki drzwiowej,

– wymiana i odnowienie posadzek i parkietów,

– budowa windy,

– montaż sufitów podwieszanych,

– montaż instalacji fotowoltaicznej,

– montaż instalacji zewnętrznego monitoringu wizyjnego.

Budynek Parku Kultury składa się z pięciu kondygnacji (piwnice, parter i trzy piętra). W ostatnich latach budynek przeszedł termomodernizację, dofinansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007–2013, ale wnętrza wraz z instalacjami nie były modernizowane od początku istnienia placówki, tj. od lat 40. XX w. Prace będą prowadzone już w 2021 roku.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x