11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Od 2022 roku nowe autobusy MAN na ulicach Starachowic

Od 2022 roku nowe autobusy MAN na ulicach Starachowic

„Jestem ekologiczny, jestem ze Starachowic” – takie hasło zamiast reklam znajdzie się na nowych miejskich autobusach, a początek 2022 roku będzie początkiem nowej epoki w dziejach komunikacji miejskiej w Starachowicach. W piątek (5 marca br.) w zakładzie MAN Bus podpisano umowę na zakup 20 autobusów miejskich MAN Lion’s City dla miasta Starachowice. Podpisy na umowie złożyli prezydent Marek Materek i dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska Małgorzata Durda. W konferencji udział wziął również Mehmet Sermet, kierownik zakładu MAN Bus w Starachowicach, w którym powstaną autobusy.

Przypomnijmy, firma MAN Bus wygrała przetarg na dostawę 20 nowoczesnych i ekologicznych autobusów miejskich. Nowoczesne, niskopodłogowe, ekologiczne autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym CNG, które stają się ekologiczną alternatywą dla diesla, zostaną wyprodukowane w starachowickiej fabryce.

– Ten przetarg wygrała firma, która produkuje autobusy w Starachowicach. Zarówno ja, jak również większość mieszkańców Starachowic, bardzo cieszymy się z tego faktu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nikt inny, jak tylko pracownicy fabryki w Starachowicach wykonają dla nas produkt najwyższej jakości – mówił prezydent.

Autobusy zostaną wyposażone w system zliczania pasażerów, elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, odbiorniki GPS/GPRS, pokładowy system WiFi, kasowniki bezkontaktowe z możliwością płatności za przejazd kartą bankową, wyświetlacze wewnętrzne, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny.

– Bardzo się cieszę, że oferta MAN-a zwyciężyła w Starachowicach i na ulice tego miasta wyjadą nowe, niskopodłogowe autobusy miejskie z logo lwa. To nowoczesne, komfortowe pojazdy z wieloma udogodnieniami dla pasażerów, wyposażone w ekonomiczne i ekologiczne silniki. Nie bez znaczenia dla nas jest fakt, że powstaną one właśnie w Starachowicach, w naszym zakładzie produkcyjnym, jednym z największych pracodawców w regionie. To wzmocni jeszcze bardziej nasze wzajemne relacje. Autobusy ze Starachowic dla Starachowic, to doskonałe rozstrzygnięcie przeprowadzonego przetargu – powiedziała Małgorzata Durda z MAN Truck & Bus Polska.

Zakup autobusów to część projektu, którego wartość to blisko 130 mln zł, a dofinansowanie ze środków europejskich stanowi większość tej kwoty. Gmina pozyskała także środki z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które pomogą zrealizować wiele inwestycji. W ramach projektu wykonane zostanie zagospodarowanie otoczenia Dworca Wschodniego i Dworca Zachodniego. Wybudowana zostanie nowa baza warsztatowa z myjnią. Przebudowane zostaną m.in.: ulice: Konstytucji 3 Maja, Kilińskiego, Parkowa. Wykonana zostanie sieć ścieżek rowerowych na terenie miasta. Wymienione zostaną wszystkie oprawy oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Doświetlonych zostanie kilkadziesiąt przejść dla pieszych. Wybudowana zostanie stacja tankowania autobusów na gaz CNG.

Realizacja inwestycji będzie odbywała się praktycznie w 100% ze środków zewnętrznych pozyskanych przez samorząd Starachowic.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x