14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności Instalacja Odzysku Energii w Starachowicach

Instalacja Odzysku Energii w Starachowicach

Czy w Starachowicach potrzebna jest Instalacji Odzysku Energii? Starachowice podobnie jak szereg innych miasta na świecie borykają się z problemem zagospodarowania rosnącej ilości śmieci. IOE jest kompleksowym rozwiązaniem problemu zagospodarowania wyselekcjonowanych odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie całego ich potencjału energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej do systemu ciepłowniczego.

Instalacja Odzysku Energii to, jak informuje Prezydent Miasta Marek Materek, swoista elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu, i których zgodnie z prawem nie można składować.

– Decyzja o budowie Instalacji Odzysku Energii zapadła przede wszystkim ze względu na drastycznie rosnące ceny zakupu węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz odbioru odpadów komunalnych – mówi Prezydent Starachowic Marek Materek. – W IOE nie musimy martwić się o wydobycie, zakup i transport surowca niezbędnego do produkcji energii elektrycznej czy ciepła. Odpady komunalne są wszędzie i mamy ich w nadmiarze. Nasza proekologiczna inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscu obecnie działającej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej. W ten sposób ograniczymy emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu PM10 do atmosfery.

W przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie Instalacji Odzysku Energii ogłoszonym przez miejską spółkę Zakład Energetyki Cieplnej wystartowały dwa konsorcja firm.

Zaproponowane stawki za realizację projektu oscylują wokół 100 mln zł brutto. Trwa badanie złożonych ofert. Spółka zabezpieczyła finansowanie projektu przez preferencyjną pożyczkę z WFOŚiGW, która w 30% zostanie umorzona po zrealizowaniu zadania, oraz kredytu bankowego.

– Każda osoba, która brała kredyt wie, że banki zawsze dokładnie sprawdzają̨ to, czy inwestycja jest w stanie na siebie zarobić czy nie. W tym przypadku nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja na siebie zarobi – mówi prezydent.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 28 miesięcy, od dnia zawarcia umowy z wykonawcą.

Instalacja Odzysku Energii stanowiłaby jeden z kilku elementów nowego systemu gospodarki odpadami, nad którego uruchomieniem pracuje miasto Starachowice.

– Kolejne planowane projekty to: Miejski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, sortownia odpadów segregowanych i własna firma odbierająca odpady komunalne – informuje prezydent. – Konsekwentnie będziemy dążyć do powstrzymania rosnących cen usług komunalnych i przygotowywać najlepsze rozwiązania dla naszego miasta.

Instalacje do termicznego przetwarzania odpadów od wielu lat funkcjonują na całym świecie, nie tylko w Europie. Zakłady często położone są w centrach zurbanizowanych miast (Wiedeń, Tokio). W przypadku miast, które muszą zbudować spalarnię w ramach swoich granic administracyjnych, często po prostu nie ma możliwości uruchomienia spalarni z dala od osiedli mieszkaniowych. Najlepsze dostępne technologie m.in. w zakresie oczyszczania spalin to umożliwiają, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo mieszkańców. Takie rozwiązania będą zastosowane również w instalacji w Starachowicach.

Projekt zakłada budowę, w miejscu przestarzałej i zużytej ciepłowni węglowej przy ulicy Ostrowieckiej, całkowicie nowego źródła ciepła produkującego jednocześnie (tj. w kogeneracji) także energię elektryczną. Lokalizacja przy drodze krajowej nr 42,  nie będzie wymagać przejazdu przez drogi powiatowe czy gminne. Samochody dostarczające RDF nie będą zwiększały ruchu w mieście, co nie pogorszy komfortu mieszkańców Starachowic.

Informacje na temat planowanej inwestycji znaleźć można na stronie projektu:

https://zecstar.pl/instalacja-odzysku-energii-ioe/

Odpowiedzi na dodatkowe pytania i wątpliwości otrzymają Państwo pisząc na adres: sekretariat@zecstar.pl

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x