14.3 C
Starachowice
czwartek, 13/05/2021
Strona główna Aktualności 4 mln zł dla Starachowic z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

4 mln zł dla Starachowic z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Wymienione fundusze, jak zapowiada Prezydent Starachowic Marek Materek, przeznaczone zostaną na budowę kładki nad rzeką Kamienną, oczyszczenie i zagospodarowanie otoczenia zbiornika Pasternik oraz modernizację budynku Parku Kultury wraz z jego otoczeniem.

– To dobra wiadomość dla naszego miasta, kolejne fundusze rządowe trafią do Starachowic z przeznaczeniem na inwestycje – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. – Tym razem jest to 4 mln zł i środki te pomogą nam w budowie kładki nad rzeką Kamienną, która nie mogła wcześniej zostać wykonana z powodu braku prawa własności gruntów. Teraz udaje nam się to regulować i w ciągu najbliższych lat zamierzamy to zadanie wykonać. Środki te pomogą nam także w zrealizowaniu dwóch, dużych projektów, jest to oczyszczenie dna zbiornika Pasternik i zagospodarowanie jego otoczenia oraz przebudowa budynku Parku Kultury wraz ze zmianą otoczenia placówki. Serdecznie dziękuję panu posłowi Krzysztofowi Lipcowi, który przekazał te dobre dla Starachowiczan informacje w dniu dzisiejszym

Kładka nad rzeką Kamienną łącząca osiedle Orłowo z groblą na zbiorniku Pasternik, z której chętnie korzystali mieszkańcy m.in. skracając sobie drogę, została zniszczona przez powódź. O jej odbudowę mieszkańcy zabiegali od wielu lat.

– Projekt ten nie jest prosty do realizacji dlatego, że bazujemy na gruntach, które częściowo należą do Skarbu Państwa, częściowo należały do osób prywatnych, mieliśmy ogromne trudności z tym aby uregulować stany prawne tego terenu – mówi prezydent. – To się praktycznie już zadziało, ale w międzyczasie pojawiły się nowe podziały geodezyjne, które utrudniają i wydłużają realizację tego zadania. Mam nadzieję, że wykonawca, który przygotowuje dla nas dokumentację techniczną stanie na wysokości zadania i uzyska niezbędne pozwolenia.

Miasto planuje zakończenie inwestycji najpóźniej, do połowy roku 2023. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy, który oczyści dno zbiornika Pasternik. Prace potrwają około dwóch lat. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy zagospodarowania północnej linii brzegowej. I w dalszej kolejności, w roku 2022 wybrana zostanie firma, która wykona kładkę nad rzeką Kamienną.

Na realizację miejskich inwestycji Gmina Starachowice poszukuje nowych źródeł finansowania spoza gminnego budżetu. Często jedna inwestycja finansowana jest z kilku źródeł, dzięki czemu maleje kwota jaką miasto wykłada na dany cel z gminnego budżetu. Zaoszczędzone w ten sposób, w gminnym budżecie, pieniądze przekazywane są na realizację innych potrzeb mieszkańców.

I tak na oczyszczenie i zagospodarowanie zbiornika Pasternik Starachowice wcześniej otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Na remont budynku Parku Kultury oraz zmianę zagospodarowania otoczenia miasto otrzymało dofinansowanie zewnętrzne z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ oraz przed kilkoma tygodniami z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Środki z Narodowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to kolejne uzyskane dofinansowanie na te cele.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x