11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Stado wielbłądów w wąchockich wąwozach

Stado wielbłądów w wąchockich wąwozach

Lubicie Wąchock, prawda? My też, dlatego dziś zabieramy Was w jego południową część, w okolice ulic Langiewicza, Lipowej, Kieleckiej i Dolnej, nad niewielką rzeczkę Lipiankę.

Tą część średniowiecznego miasteczka nad Kamienną wyróżnia sieć malowniczych wąwozów, jeden z z nich objęty jest ochroną prawną. Lessowy wąwóz Rocław, bo o nim mowa, to użytek ekologiczny utworzony w 2001 roku, chodzi o zachowanie wyjątkowo cennych, z przyrodniczego punktu widzenia, najmniejszych obiektów oraz obszarów. Nalezą do nich fragmenty łąk, niewielkie torfowiska, bagna, wąwozy, wydmy, oczka wodne, starorzecza, wychodnie skalne, a także kępy drzew i krzewów. Użytki ekologiczne są jedną z dziesięciu form ochrony przyrody.

Wąwóz Rocław objęto ochroną w celu zachowania w stanie naturalnym głębokiego wąwozu lessowego, porastającej go roślinności oraz wyeksponowania odsłonięć profilu osadów polodowcowych okresu zlodowacenia środkowo-europejskiego. Sam wąwóz cechują duże walory krajobrazowe. Położony jest w południowej części Wąchocka w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiej rzeczki Lipianki, która na terenie miasta zasila rzekę Kamienną jako prawy jej dopływ. Niewielki, o powierzchni 4,5 ha, liczy kilkaset metrów długości, szerokość w rożnych miejscach wynosi od 20 do 30 m, natomiast jego głębokość osiąga do kilkunastu metrów.Zaliczany do wąwozów łąkowych. Zbocza wąwozu porasta trwała murawa z licznymi gatunkami roślin naczyniowych. Występują tu gatunki krzewiaste oraz drzewiaste, takie jak leszczyna, wierzba, dziki bez, dzika róża czy głóg.

Rocław to raj dla owadów oraz idealne miejsce do gnieżdżenia się ptaków. Uwagę przykuwają tu także wychodnie lessu, już przy wejściu do wąwozu, od ulicy Dolnej, znajduje się widoczna skarpa lessowa. Ważnym elementem wąwozu są odsłonięcia osadów neoplejstocenu. Odsłania się tu profil osadów glacjalnych, interglacjanych i peryglacjalnych, związanych z działalnością lodowców. Największe odsłonięcie o długości około 50 m i wysokości od kilku do kilkunastu metrów znajduje się w zachodniej części wąwozu na północnym zboczu. W odsłonięciu tym, na piaskowcach występuje też glina zwałowa zawierająca materiał lokalny, świadczący o przekroczeniu przez lądolód doliny rzeki Kamiennej.

Na piaskowcowych skałach licznie występują ciekawe gatunki mchów i porostów. Warto pamiętać, że to także ulubione miejsce występowania gatunków pająków, a zatem jeśli się boimy, to patrzmy uważnie, bo coś nas może smyrnąć tu i tam. Wąwóz Rocław znajduje się w otulinie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, w jego bezpośrednim sąsiedztwie występują inne mniejsze wąwozy. Niektóre górne miejsca wąwozu są doskonałymi punktami widokowymi na miasteczko oraz dolinę rzeki Kamiennej, dlatego też zarówno zawodowcy jak i amatorzy fotografii często wybierają to miejsce jako scenerię plenerów.

Tak, wiemy. Chodzą wam po głowie te wielbłądy. Już wyjaśniamy.

Najstarsi mieszkańcy Wąchocka powiadają, że w opowieściach pradziadów ich pradziadów przewijały się karawany. Możliwe to? No cóż, położenie Wąchocka na szlaku handlowym między Morzem Czarnym i Bałtykiem dawało możliwość szybkiego rozwoju, przez osadę musieli się zatem przewijać handlarze, a jeśli dodamy do tego cystersów, którzy rozwijali rolnictwo, przemysł i handel to karawany wielbłądów z najlepszymi towarami mają sens. A wąwóz Rocław zdaje się być najlepszym miejscem do rozbicia obozowiska. Do dziś podobno słychać tętent wielbłądzich kopyt…

Tak naprawdę to nasza przewodnicka interpretacja, ot baśń taka, bo „stado wielbłądów” oraz „wielbłądzie garby” to żartobliwe, potoczne nazwy wąwozu słyszane czasami z ust turystów. Trudno się z nimi nie zgodzić, krajobraz wąwozu cechują bowiem liczne malownicze pagórki, kojarzące się z wielbłądzimi garbami.

Która wersja Wam się bardziej podoba?

Do wąwozu najprościej dotrzeć, idąc z Placu Ponurego, czyli wąchockiego rynku, szlakiem pieszym niebieskim w kierunku Wykusu, ulicą Langiewicza. Po niespełna 200 m należy z ulicy Langiewicza skręcić w prawo, za turystycznym drogowskazem „Wąwóz Rocław”. Po kolejnych 200 m, przecinając rzeczkę Lipiankę dojdziemy do maleńkiej ulicy Dolnej, od której zaczyna się wąwóz. Od rynku można też dotrzeć, idąc ulicą Kielecką w kierunku Skarżyska – Kamiennej. Po krótkim odcinku należy skręcić w lewo w ulicę Dolną, która doprowadza do wąwozu.

Obecnie trwa znakowanie ścieżki spacerowej koloru biało-zielonego, która od punku informacji turystycznej przy ulicy Kolejowej, przez wąchocki rynek doprowadzi turystów do wąwozu Rocław.

 

 

Marcin i Aneta – przewodnicy świętokrzyscy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x