11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Prima aprilis - co to i skąd się wzięło?

Prima aprilis – co to i skąd się wzięło?

Czyli po prostu pierwszy kwietnia :).

Dzień, w którym szczególnie uważamy na to, co słyszymy i na to, co się wokół nas dzieje. Psikusy i żarty są na porządku dziennym i niewskazane jest się za nie gniewać. Ok, ale skąd się ten zwyczaj wziął, zapytacie.

Jedna z hipotez mówi, iż prima aprilis związane było pierwotnie z obchodzonym w starożytnym Cesarstwie Rzymskim świętem na cześć bogini Ceres, czyli Cerialiami. Gdy ta szukała swojej zaginionej córki, Prozerpiny, została „wyprowadzona w pole”, czyli zwiedziona fałszywymi informacjami. Elementem obchodów święta miał być więc zwyczaj robienia sobie nawzajem drobnych psikusów. Podobną historię znajdziemy także w mitologii greckiej – tu mamy do czynienia z Demeter i Persefoną.

żeby troszkę utrudnić powiemy, że źródłem współczesnego prima aprilis mogły być także rzymskie Veneralia, święto obchodzone właśnie 1 kwietnia. W tym dniu dozwolone były żarty i wygłupy; mężczyźni przebierali się za kobiety i tańczyli na ulicach.

Nie, to nie koniec. Zanim papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz, według którego nowy rok obchodzimy 1 stycznia, tenże świętowano właśnie pod koniec marca. Urządzano wówczas przyjęcia, tańczono, wręczano sobie prezenty. Po rewolucji, którą Europie zafundował Grzegorz XIII, wielu jej mieszkańców jeszcze długo obchodziło nowy rok nie pierwszego stycznia, ale pierwszego kwietnia. Określano ich mianem „kwietniowych głupców” – „April Fools” – do dzisiaj ta nazwa funkcjonuje w krajach anglojęzycznych.

A teraz czas na jeden ze słynniejszych żartów. Otóż w 2014 Google ogłosiło, że uruchamia grę, która umożliwi szukanie m.in Pikachu  za pomocą Map Google’a. Nagrodą za największą kolekcję miała być zaś praca w tym technologicznym gigancie na stanowisku „Władcy Pokemonów” (Pokemon Master). Ciekawostką jest, że firma Niantic Labs wzięła sobie dowcip Google’a do serca i stworzyła jeden z największych fenomenów ostatnich lat: grę Pokemon Go.

Na zakończenie apelujemy, żeby żarty był w dobrym stylu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x